Yüz Temizliğinde Yapılan Yanlışlar

Cildimizin güzelliğini yaptığımız bakım ve temizlik ile koruyoruz. Peki cilt temizliği esnasında cildimize uyguladığımız bazı yöntemlerin yanlış olduğunu biliyor muydunuz? İşte cilt temizliğinde yaptığımız yanlışlar.

Aşırı Peeling Cildi Zedeliyor

Peeling cildimizin üzerinde bulunan ölü deriyi yok ediyor. Fakat gereğinden fazla yapıldığı zaman cildin kendisini zedeliyor ve tahriş ediyor. Bu sebeple haftada 2 kereden fazla peeling yapmamanız cildinizin sağlığı açısından önemli.

yüz temizliği

yüz temizliği

Cildinizi sürekli olarak yıkamanız cildinizin yağ dengesinin bozulmasına sebep olur. Yağ dengesi bozulan cilt belli bir süre sonra kurumaya başlar. Bu da birçok cilt problemi ile karşılaşmanıza sebep olur.

Cilt temizliği esnasında kullanılan malzemelerin ciltten dikkatlice arındırılması şarttır. Dikkatli ve doğru şekilde arındırılmayan cilt temizlik malzemelerin cildin üzerinde kalıyor ve cildin tahriş olmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple cildimizi doğru bir şekilde durulamalıyız.

Aşırı sıcak su cildin cildinizde bulunan doğal yağ dengesini bozuyor. Yağ dengesi bozulan cilt ise belli bir süre sonra kuruyor ya da pul pul soyulmaya başlıyor. Bu sebeple cildinizi temizlerken ılık su kullanmaya özen göstermelisiniz.

yüz temizleme

yüz temizleme

Cildinizi kurularken havluyla hızlıca silmeniz cildinizin tahriş olmasına ve neminin azalmasına sebep olacaktır. Havluyu cildinize hafif hafif dokundurarak cildinizi kurulamanız en doğrusudur.

Cildinize uyguladığınız temizleme işlemi sonrasında hemen nemlendirme yapmalısınız. Temizleme sonrasında cildin emilim oranı yüksek olduğu için cilt nemlendiriciyi daha hızlı ve çabuk emecektir Böylelikle cilt daha nemli ve sağlıklı olacaktır.

Yanıtla