Buzun Cilt için Faydaları Nelerdir?

Buz ve buz kalıpları yaz aylarında içeceklerimiz için ideal bir çözüm oluyor. Serinlememize fayda sağlayan buzların aynı zamanda cilt için de birbirinden farklı faydaları bulunuyor. Sabahları uyanamadığınız zaman soğuk bir suyu yüzünüze çarptığınızda daha iyi uyanabileceğiniz gibi soğuk su ve buz ile cildinizin daha dinç gözükmesini de sağlayabilirsiniz.

Buzun cilt üzerinde en bilinen faydası cildin sıkılaşmasını sağlamaktır. Gözeneklerin küçülmesini sağlayan buzlar aynı zamanda buhar banyosu sonrasında da kullanılabilir. Buhar banyosu yapıldıktan sonra cilt temizliği yapacağınız zaman buz uygularsanız cildinizdeki gözeneklerin açılmasını sağlarsınız.

buz maskesi

buz maskesi

Göz altlarındaki morluklar ya da şişlikler için de buz uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Hafif bir şekilde buzu göz çevrenizde gezdirirseniz bu sıkıntılardan kısa bir süre sonra kurtulmaya başlayabilirsiniz. Göz çevresi için daha etkili sonuçlar elde etmek istiyorsanız dondurulmuş çayı buz ile birlikte cildinize sürebilirsiniz.

Yanık Tedavilerine de İyi Geliyor

Yanıklara da iyi gelen buz sayesinde tahriş olan cildinizi yenileyebilirsiniz. Ancak bu noktada yanıklar için aloevera jelleri de kullanmanız gerekiyor. Aloevera jelleri ile birlikte kalıplardan alacağınız buzu birlikte kullanırsanız yanık bölgenin ferahlamasını ve daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

buz masajı

buz masajı

Doğal peeling yöntemi olarak da pek çok insan tarafından tercih edilmekte olan buz tedavileri mevcuttur. Meyve ve sebzeleri az su ile blenderdan geçirdikten sonra buzlukta dondurarak cildinize sürebileceğiniz hale getirebilirsiniz.

Yanıtla