Şok Diyetleri Sık Yaparsanız Ne Olur

Düzensiz ve sağlıksız yapılan şok diyetler metabolizmayı bozduğu gibi diyetten sonra kilo alımınızı da hızlandırır. Hızlı zayıflamak isteyenler, eksik vitamin aldıkları için gün içinde halsiz olurlar. Bağışıklık sistemi bozulacağı için daha kolay hastalanırlar. Uzun dönem için kalıcı kilo vermenizi sağlamadığı için sağlıksızdır. Şok diyetlerde genellikle kalori alımı yasaktır. Kalori alınmadığı zaman farklı sağlık sorunları ile karşılaşırsınız.

Şok Diyetleri Devamlı Yapmayın

Hızlı kilo vermek isteyenlerin karaciğeri ve kasları yorulur. Karaciğer, gerekli kaloriyi bulamadığı zaman glikojen depolarını kullanır. Enerji kaynağı olan glikojen depoları, karaciğer tarafından kullanıldıkça vücutta aşırı su kaybı yaşanır. Şok diyet yapan kişi aslında su kaybeder. Hızlı kilo verdiğini sansa da karaciğerini yorar.

Şok diyetleri yapan kişiler normal beslenmeye döndükleri zaman karaciğer daha fazla efor sabreder ve bu kaybettiği glikojen depolarını yenilemeye çalışır. Çok sık bu tarz diyet yapıyorsanız, karaciğeriniz fazla dayanamaz ve karaciğer yağlanması oluşur. Şok diyet sonrası metabolizmanız yavaşlar ve uzun süre eski haline dönemez.

Hızlı diyetler nedeniyle sürekli küçülen ya da büyüyen dokular zamanla tahrip olur. Damar tahribatı sonucu çeşitli kalp rahatsızlıklarıyla karşılaşabilirsiniz. Nefes darlığı ya da kalp çarpıntısı sorunlarınız oluşabilir. Bu tarz diyetlerin fiziksel zararının yanı sıra ruhsal sorunları da olur. Beden devamlı açlık modunda olacağı için halsizlik oluşur. Sürekli sinirli ve aşırı stresli olabilirsiniz.

Yanıtla