Akneli Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

İnsanların ciltleri ile alakalı en fazla problem yaşadıkları konu ciltlerinin çeşitli bölgelerinde çıkan sivilceler yani aknelerdir. Özellikle ergenlik dönemi ile ciltte kendini göstermeye başlayan akneler oldukça can sıkabiliyor. Bu aknelerden dolayı aynalara küsen, kendini beğenmeyen ve hatta psikolojik bunalıma giren gençler bile var. Peki bu noktada neler yapılabilir? Ciltte çıkan akneler ile nasıl savaşılabilir?

akne

akne

Cildinizi Temiz Tutun

Öncelikli olarak akne tedavisinde hassasiyet şarttır. Acele edilmemeli ve dikkatli olunmalıdır. Bu aşamada periyodik temizlik gerekiyor. Akne tedavisinde kesinlikle alkollü ürünlerden uzak durulmalı ve alkolsüz bakım, temizlik ürünleri tercih edilmelidir. Ph değeri cilt temizliği için uygun görülmüş sabunlar kullanılabilir.

Ürün seçerken bir uzmana danışmakta da yarar var. Kendi kendinize karar vermeyin. Uzmanlar cildinize ve aknelerin türüne uygun ürünü daha doğru tespit ederek sizi daha uygun yönlendirebilir.

sivilce

sivilce

Akneli cildinizi düzenli olarak temizlemelisiniz. Bunu sabah ve akşam olarak ikiye ayırabilirsiniz. Unutmayın fazla temizlik cildinize daha çok zarar verir. Yıpranan cilt daha sağlıksız durumlara davetiye çıkarabilir. Bu yüzden günde 2 kere temiz bir şekilde yıkamanız durum için yeterli olacaktır. Bu tarz temizlik ve bakım ilaçları haricinde farklı yollar denemeyin. Özellikle akne sıkma yolunu kesinlikle tercih etmeyin. Bu cildinizde kalıcı izler bırakabilir. Cildinizi havlu ile dokundurarak kurulayın. Bastırmayın. Bu da cildinizi yorabilir. Son olarak da beslenme ve uyku düzeninize dikkat edin. Streste akneleri besleyen etkenlerdendir.

Yanıtla