Nemlendirici Kreminizi Kendiniz Yapın

Günümüzde birçok farklı markaya özel olarak hazırlanan ve farklı cilt tipleri için önerilen binlerce nemlendirici bulunuyor. Bazıları uygun fiyat seçimine sahip olmak ile beraber bazıları ise oldukça pahalı olan seçimlere sahiptir. Özellikleri bakımında sadece nem değil yenileme ve sıkılaştırma içeriğine de sahip olan bilen bu ürünler arasında seçim yapmak yerine kendi doğal nemlendiricinizi evinizde kendiniz hazırlayarak kullanabilirsiniz.

Nemlendirici Malzemeleri ve Yapımı

Nemlendirici krem yapımı için ihtiyacımız olan cilt yenilemesine destek olan ve anti septik özelliği bulunan bitkisel yağlar ve bu yağ karışımlarının cilde uygulanmasına destek olacak olan bal mumudur. Balmumu aynı zamanda cildin kendini yenilemesi içinde önemli olan görevi üstenir.

İki yemek kaşığı rendesi kadar olan bal mumunu aynı ölçüde bulunan Hindistan cevizi yağı ile benmari usulü eritmeniz gerekir. Bu işlem sonrasında eriyen içeriğe bir kapsül E vitamini, 2 damla zeytinyağı, 2 damla badem yağı ve 7 damla kadar lavanta yağını ekleyebilirsiniz. Cildiniz için uygun olarak düşündüğünüz çay ağacı yağı, kakao yağı, aloe vera jeli ya da gül suyu gibi seçimleri de cildinize uygun olarak seçerek karışıma eklemeniz mümkün. Eğer çok yağlı bir cildiniz var ise badem veya zeytinyağını içerikten çıkarabilirsiniz.

Ev yapımı nemlendiricinin hazırlanması sonrasında temiz, kuru ve kapaklı olan bir kaba sıvının dökülmesi ve soğumaya bırakılarak katılaşması sağlanır.

Yanıtla