Hangi İçecek Enerji Verir?

Hangi içeceklerin daha fazla enerji verdiği her zaman bir merak konusudur. Aslında içeceklerin enerji verip vermemesi tamamıyla kalorileri ile doğru orantılıdır bir içeceğin içerdiği kalori miktarı ne kadar fazla ise size o kadar enerji verecektir bu durumda ise içeceklerin enerji verip vermediğini anlamak için içeceklerin kalori miktarına bakmamız gerekmektedir. Bu durumda size pratik bilgiler yardımcı olacaktır.

Enerji veren içecekler genel olarak 2 özelliği yapılarında bulundururlar bir içecek enerji veriyor ise ya şekerli bir içecektir ya da alkollü bir içecektir bu iki özellikten birine sahip olmayan bir içeceğin enerji vermesi pek olası değildir.

Enerji Veren Şekerli İçecekler

Enerji veren şekerli içeceklerin başında meyve suları gelmektedir neredeyse her meyve suyu bol miktarda şeker içerdiğinden enerji vermek konusunda oldukça iyilerdir. Bu meyve sularından özellikle atom olarak bilinen karışımlar size fazlasıyla enerji verecektir.

Diğer bir enerji veren şekerli içecek ise koladır. Kola hepimizin en az birkaç defa duyduğu gibi oldukça fazla miktarda şeker ve kafein içerir ve bu durumda sizin bünyenize oldukça fazla enerji vermesi anlamına geliyor. O kadarki eğer gece vakitleri fazla miktarda kola içerseniz eğer uyku soruna çekebilirsiniz.

Boza, salep ve geleneksel Türk şerbetleri de oldukça fazla miktarda şeker içerdiğinden size enerji verebilecek diğer şekerli içecekler olarak gösterilebilir. Özellikle geleneksel şerbetler enerji ve kalori konusunda oldukça cömertlerdir.

Enerji Veren Alkollü İçecekler

Enerji veren alkollü içecekleri sıralarken şunu söylemek gerekir ki enerjisi düşük alkol neredeyse yok denecek kadar azdır bu konudaki nadir istisnalardan biri ise biradır. Bira enerji ve kalori bakımından diğer alkollü içeceklerin oldukça gerisindedir.

Oldukça fazla miktarda enerji içeren alkollü içeceklerin başında likör gelir likörün 100 ml kadar bir bölümünde yaklaşık olarak 400 kalori vardır bu durum likör içtikten sonra gelen ateş basması olayının başlıca açıklayıcısıdır.

Diğer enerji veren alkollü içecekler ise viski, şarap ve rakıdır. Özellikle Türk rakısı kalori bakımından oldukça cömert olduğu için enerji vermek bakımından da hiç mi hiç cimri değildir. Bu durumda rakı tüketildikten sonra gelen iç kıpırtısının en mantıklı açıklamasıdır.

Enerji İçecekleri

Enerji içecekleri genel olarak zaten insanlara enerji vermesi için tasarlanarak üretilmiş içecekler oldukları için bu konuda oldukça başarılılardır öyle ki bu konuda ne alkollü ne de şekerli içecekler enerji içeceklerinin eline su dökecek seviyede kalori miktarına sahip değildir.

Enerji içecekleri aşırı derecede kalori içerdiği için insan kalbinin oldukça hızlı çalışmasını sağlar ve bu durum birçok insanın kalp krizi geçirmesine neden olmuştur. Bu tip enerji içecekleri bu yüksek kalori miktarından dolayı kalp hastalarının yasaklılar listesindedir. Unutmamakta fayda var ki kalori eşittir enerji, enerji eşittir fazlasıyla zorlanan kalp ve bu durumda eşittir kalp krizi.

Yanıtla