En Çok Yapılan Makyaj Hataları

Kadınların güzelliklerini ön plana çıkaran ve adeta onların bir aksesuarı haline gelen makyaja dair son yıllarda inanılmaz bir çeşitlilik ve ön plana çıkan tarzlar mevcut. Ama bunun yanında hâlâ ciddi hatalar ile bu aksesuarı yanlış kullanan kadınlar da var. Bu yanlış kullanımın birinci, makyaj tarzı ile gidilecek mekânın uyumsuzluğu. İkincisi ise, makyaj ile yüz hatları ve yaş uyumsuzluğu.

Bu yazıda, bu hatalardan kaçınmak için dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktasından bahsedeceğiz. Yaşınız, ten renginiz, görüntünüzdeki baskın imaj, gideceğiniz mekân, kıyafet seçiminiz ile makyajın senkronizasyonu gibi…

makyaj

makyaj

Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Öncelikle bir makyajı hatalı hale getiren konularda listenin en başından başlayalım. Ten renginize uygun olmayan renk seçimleri… Bildiğiniz gibi ten renginize göre fondöten ve pudra seçimi makyajın temel adımı. Çünkü bu seçim makyajınızın alt yapısını oluşturur ve yanlış bir seçim bütün makyajınızı berbat edebilir. Tabii bunun yanında seçtiğiniz far, allık gibi ürünlerde de aynı durumu göz önünde bulundurmalısınız.

İkinci konu ise yaşınız ve görsel imajınız… Yaşı genç olanların veya çocuksu bir yüze sahip olanların ağır makyajlardan kaçınması gerekir. Bu ağır makyaj, sadece sizin yaşınızı fazla göstermekle kalmaz. Annesinin ayakkabılarını giyen bir kız çocuğunun absürtlüğünü kendinize yaşatmış olabilirsiniz.

makyaj yapımı

makyaj yapımı

Kadınların hata yaptığı bir diğer konu ise, yaptıkları makyaj ile gittikleri mekanın uyumsuzluğudur. Resmi ortamlarda, işyerlerinde, toplantı, konferans gibi organizasyonlarda, ya da doğayla iç içe olduğunuz ortamlarda mümkün olduğunca hafif makyaj yapmalısınız. Özel gecelerde yapılan ağır makyajların saydığımız ortamlarda yapılması hatadır.

Son konu ise, giydiğiniz kıyafet ile makyajın uyumu. Kıyafetiniz spor veya gündelikse ağır makyaj çok sırıtır. Bu durumda hafif bir makyaj ve pastel tonların kullanımı daha doğru olur.

Yanıtla