Zayıflamanın Sebebi Nedir?

Günümüzde zayıflamanın birçok sebebi olabilir bunlar çoğu zaman insan bedenine ve metabolizmasına bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Neden zayıfladığınızı öğrenmek istiyorsanız öncelikle kendi vücudunuzu iyi tanımanız gerekmektedir bu da tabii ki iyi bir gözlemle olmaktadır.

Zayıflama durumu kimi bir kesim için hayali kurulan bir şey olsa da kimi kısım için korkulu bir rüya fazlasıyla zayıf olan insanların daha fazla zayıflamamak istemesi aşırı derecede anlaşılabilir bir durum. Bu durum her ne kadar doktor gözetimi olmadan hiçbir zaman kesinliğe kavuşturulamayacak olsa da belli başlı sebepleri vardır.

Aşırı Hızlı Metabolizma

İnsanların bağıl metabolizma hızları vardır bağıl metabolizma hızı demek kısaca bir insan vücudunun hiçbir hareket olmadan bir günkü enerji miktarıdır yani şöyle ki siz hiç hareket etmeseniz bile vücudunuz enerji yakmaya devam ediyor. Siz her hareket ettiğinizde yaktığınız enerji bu bağıl metabolizmada yakılan enerji üstüne eklenir.

Aslında hızlı veya yavaş metabolizma demek bağıl metabolizmanın ne kadar enerji yaktığı enerji demektir. Kimi insanda bu bağıl metabolizmanın enerji gereksinimi düşük olurken kimi bireyde ise bu durum tam tersine aşırı derecede yüksek olabilir.

Bu bireyler genel olarak ne kadar çok yemek tüketirlerse tüketsinler kilo almayı başaramayacaklardır veya çok yavaş bir biçimde kilo alacaklardır eğer bu tip insanlar bir durumdan dolayı az yemeye başlarlarsa aşırı derecede hızlı kilo kaybetmeleri işten bile değildir. Zayıflamaktan muzdarip iseniz bağıl metabolizma hızınızı ölçtürmekte yarar var.

Fazla Hareketlilik (Hiperaktivite)

Özellikle alt yaş gruplarında oldukça sık görülen ve enerji dolu bir şekilde yerlerinde duramayan bireyler olarak tanımlanabilir. Her ne kadar genel olarak çocuklarda görünüyor olsa da yaş alma ile bu sorun ortadan kalmayabilir.

Eğer yetişkin sayılabilecek bir birey çok fazla hareketli ise bu durumda onun zayıflama sebebi olabilir. Her hareket ettiğimizde vücudumuz kalori yakar ve kaloriler doğrudan yediklerimizle alakalıdır eğer yediğimiz besinler yaktığımız enerjiyi kalori olarak karşılamıyorsa zayıflama gerçekleşir.

Hiperaktiviteye sahip yetişkin bireylerde çabuk kilo kaybı ve zayıflama kolay görülen bir şeydir ve dikkatli olunması gerekir bu gibi durumlarda doktorlara başvurmak en mantıklı çözüm olacaktır. Unutmayın tıbbi destek almak en sağlam ve güvenilir olanıdır.

Az Yemek Tüketimi

Yediğimiz yemekler vücudumuzun yakıtlarıdır eğer yediklerimiz bizim vücudumuzun enerjisini karşılayamayacak kadar az ise vücudumuz ilk öncelik olarak yağlardan başlayarak kendi kendini sindirmeye ve kilo kaybı yaşayarak zayıflamaya başlar.

Yediklerinizin miktarını artırmak zayıflamak için en mantıklı ve kolay çözümdür eğer vücudunuz az yemek yemeye alışkınsa fazla yemek yemeyi mideniz kaldıramayacaktır. Bu durumda porsiyonlarınızı azar azar artırarak yediğiniz yemek miktarını artırabilirsiniz.

Çeşitli Hastalıklar

Çok çeşitli hastalıklar sizin zayıflamanıza neden olabilir. Bu zayıflama durumu bir türlü durmuyor ise bir doktora görünmek en mantıklısı olacaktır ki bu durum ihmal edilmemelidir.

Yanıtla