Yurtdışında Deniz Tatili Nerede Yapılır?

Deniz denildiğinde yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere akla birçok yer gelir aslında. Fakat burada hem maliyet, hem temizlik, hem güvenlik ve hem de kişisel tercihler büyük rol oynamaktadır.

tatil

Yurtdışında deniz turizmi için nerelere gidilir?

– Mykonos
– Karayipler
– Maldivler
– Fiji
– Phuket
– Miami

daha bunun gibi onlarca destinasyon sayabiliriz. Ama bu yazımızda insanlarının sıcaklığı, tarihi dokusu, yaşam tarzları, paramızın daha değerli olması ve muhteşem plajları ile ünlü Tayland’ı öne çıkarabiliriz.

Evet, Singapur’dan daha büyük yüzölçümüne sahip Phuket tüm bu saydıklarımız için gerçekten görülmeye değecektir.

Nasıl Gidilir?

Öncelikle konfor arıyorsanız THY’nin direk uçuşları ile biraz daha sırt çantalı bir gezgin iseniz de çeşitli firmaların aktarmalı uçuşları ile ister Bangkok’a ister Phuket’e ulaşabilirsiniz. Konu deniz ve tatil olduğunda ayrılmak istemeyeceğiniz Phuket’e doğrudan gitmek cazip seçenekler arasındadır.

Ulaşım Tayland genelinde tam bir keşmekeş olsa da turistler için oldukça eğlenceli seçenekler mevcut. Soldan akan trafikte araç kullanabilirseniz araç ya da motosiklet kiralayabilirsiniz. Ya da şehir içi ulaşımınızı oldukça keyifli TukTuk’lar ile gerçekleştirebilirsiniz. Taksiler ise sayıca oldukça fazla, bu yüzden mesafe ne kadar uzak olsa da bir ulaşım aracı mutlaka bulabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Phuket bunun için oldukça fazla seçeceği barındıran bir lokasyon. Ev, Apart vb. kiralayabileceğiniz onlarca site ve yine tercih edebileceğiniz farklı skalalarda yüzlerce otel bulabilirsiniz. O kadar hareketli bir ülke ki konaklayacağınız yeri muhtemelen çok az kullanacaksınız.

Ve Deniz…

Patong, Karon ve daha fazlası. Onlarca plaj Phuket’in dört bir yanına dağılmış durumda. Tüm bu plajlarda tatilinizin büyük bir kısmına plajlardaki şezlonglarda uzanıp, yanınıza gelen satıcılardan çok uygun fiyatlara alacağınız mangosten, durian, mango, ananas, rambutan gibi egzotik meyveleri yiyerek ve tüm su sporlarını deneyerek geçirebilirsiniz. Egzotik meyvelerin içerisinde ülkemizde artık çok sık görmeye alıştığımız mango ve ananas yer alsa da kesinlikle alıştığınız mango ve ananas olmadıklarını söyleyebiliriz.

Phuket merkezinde yer alan tur firmalarından satın alacağınız onlarca tur bulunmaktadır. Bu turlar Phuket çevresinde yer alan adaları görmeniz içindir. Bazı adalarda konaklamalı paketler de yer almak olup, eğer zaman probleminiz yoksa konaklamalı tercih etmeniz adalara ulaştığınızda pişman olmanızın önüne geçecektir. En meşhurları arasında Phi Phi Island, James Bond Island, Monkeys Island, Maya Beach yer almaktadır. Tüm bu adalara geleneksel Tayland tekneleri ile uzun sürede gidebileceğiniz gibi, sürat teknelerini tercih ederek çok daha hızlı bir biçimde de ulaşabilirsiniz. Bu turlarda yüzmeniz için verilen molalarda göreceğiniz resifler, denizyıldızları ve diğer tüm deniz canlıları size unutulmaz anlar yaşatacak. Tur sırasında karşılaşacağınız dalış tekneleri ile tüplü dalış da yapabilir ve dünyanın en güzel denizlerinden biri olan Andaman denizinin mavi derinliklerini daha yakından keşfedebilirsiniz.

Yanıtla