Whatsapp Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Mesajlaşma, insanlar arasında vazgeçilmez iletişim yollarından bir tanesi. Mobil cihazlar hayatımıza girdiği andan itibaren hepimiz mesajlaşma seçeneğini kullanıyoruz. İlk dönemlerde SMS olarak gerçekleşen bu mesajlaşma artık internet üzerinden, özel uygulamalar sayesinde gerçekleşiyor. Hiç kuşkusuz Whatsapp bu sektörün lideri konumunda.

Milyarlarca kullanıcısı olan Whatsapp son dönemde eleştirilmeye başlandı. Veri gizliliği konusunda bir adım atan ve bazı verilerin Facebook’a aktarılacağını kullanıcılarına belirten Whatsapp bu konuda büyük tepkiler almasının ardından kararını erteledi ve tekrardan gözden geçirme kararı aldı. Ancak hala rafa kalkan bir plan olmadığı için insanlar Whatsapp hesap silme işlemini er ya da geç gerçekleştirmeyi düşünüyor.

whatsapp hesap silme

Siz de Whatsapp hesabınızı kullanmaya devam etmek istemiyorsanız silme işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak uygulamaya giriş yapmanız gerekiyor.

  • Uygulama içerisinde ilk olarak sağ üst köşede yer alan ve üç nokta üst üste şekilde gösterilen “Seçenekler” kısmına tıklamanız gerekli.
  • Açılan sekmelerden “Ayarlar” butonuna basarak devam etmelisiniz.
  • Karşınıza gelen ekranda en üst sırada yer alan “Hesap” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
  • Farklı bir ekran daha karşınıza gelirken buradan da “Hesabımı Sil” seçeneğini seçmelisiniz.
  • Ülke kodunuzu seçip telefon numaranızı yazdıktan sonra son aşamaya geliyorsunuz.
  • Son olarak “Sil” seçeneğini seçerek hesabınızı silme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Whatsapp Hesabı Silindiğinde Ne Olur?

Kendi kararınızla Whatsapp hesap silme işlemini gerçekleştirmenizin ardından hesabınız tamamen uygulama üzerinden silinecektir. Bu silinmenin ardından bulunduğunuz bütün gruplardan da otomatik olarak çıkarsınız. Hesabınız hiçbir şekilde kişi listenizdeki kişilerin telefonunda gözükmez ve size Whatsapp üzerinden mesaj gönderemezler. Ayrıca sohbet geçmişlerinizin de tamamı uygulamadan silinir.

Whatsapp Hesap Silme İşleminde Bilgileri Saklamak Mümkün mü?

Whatsapp hesabınızı daha fazla kullanmamaya karar verdiyseniz ve Whatsapp hesap silme işlemini gerçekleştirdiyseniz hesabınızın tam olarak silinmesi 90 günü bulabilir. Bu süre tamamen belirsizdir ve kayıtlarınızın miktarına göre değişiklik gösterir.

Hesabınızı silerken uygulamada yer alan verilerinizi kaydetme ve dosyalama şansınız bulunacaktır. Dilerseniz sohbet geçmişlerinizi silmeyebilir ve farklı bir alana aktarabilirsiniz. Böylece dilediğinizde sohbet geçmişlerinizi kullanma şansını elde edersiniz.

Sohbet geçmişiniz yalnızca yazılı olarak sizlere aktarılır. Bu sebeple de yeni bir Whatsapp hesabı açtığınızda sohbet geçmişinizi bu hesaba eklemeniz mümkün olmaz. Bu kayıt işlemleri yasal işlemlerde sohbet geçmişindeki mesajları kullanmak isteyen kişiler için gerçekleştirilmektedir.

Hesap silme işleminin ardından hesabınıza hiçbir şekilde erişim sağlayamazsınız. Bu sebeple de işlemi gerçekleştirmeden önce iyi düşünmeniz ve kararınızdan emin olmanız gerekiyor.

Yanıtla