Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Yeni teknoloji dünyasında her geçen gün hıza dayalı yenilikler yaratılırken, sıklıkla günlük kullandığımız bilgisayarlarımızda da yavaşlık söz konusu olduğunda, işlerin aksaması, bize çok sıkıcı gelebilir. Bilgisayar yavaşlığı, çoğu zaman motivasyon kırıcı konulardan da biri olmaktadır. Bazı sistem ayarlarında yapacağınız basit kontroller sayesinde bilgisayarınızı olduğundan daha hızlı hale getirebileceğinizi biliyor musunuz? Bu konuda sizlere harika önerilerimiz olacak…

Öncelikle klasik ama işe yarayan bir yöntemle başlayalım: Masaüstü arka plan resmini değiştirin ve düz renk yapın. Bu sayede bilgisayar açılırken resim yüklenmesi, bilgisayarı yavaşlatacağı yere düz renk ile daha hızlı bilgisayarı açmış olabilirsiniz.

Ayrıca masaüstünde çok fazla dosya barındırmamaya özen gösterin. İç içe klasörler ya da dosyalar, bilgisayarın yavaş açılmasına neden olur. Bunun yerine daha çok Belgeler içerisinde ya da Yerel Disk içerisinde dosyaları saklamayı deneyebilirsiniz.

Bilgisayarı Güncel Tutmaya Özen Gösterin

Eğer bilgisayarınızın hızlı çalışmasını istiyorsanız, sıklıkla güncellemeleri takip edin. Bilgisayarınızı ne kadar sıklıkla güncellerseniz, programlar gibi bilgisayarlarınızın da hem fonksiyonel anlamda hem de hızlılık anlamında çok daha hızlı çalışmasını sağlarsınız.

Bilgisayarınızda mail programı mı var? Sizlere çok basit bir tüyo verelim: Gereksiz mailleri sıklıkla temizleyin. Mail programına gelen mailler, bir süre sonra sayı anlamında şiştikçe bilgisayarınızda da gereksiz dosya olmasına ve bunların devamlı taranmasına neden olur. Hal böyle olunca da bilgisayar hafızası bir yerden sonra şişecektir, unutmayın.

Windows bilgisayarlar için “Bilgisayarı kapat” butonunu kullanın. Aniden fişi çekilen bilgisayarlar, aniden güç düğmesiyle kapanan bilgisayarlar bir süre sonrasında yavaşlamaya mahkumdur, bunu unutmayın. Eğer virüs programı kullanacaksanız, daha basit ve hafif programlar tercih edin. Ağır ve güçlü programlar, yavaş veya kişisel bilgisayarlarda doğrudan bilgisayarın çok ağır çalışmasına neden olur. Bu nedenle hem kapladığı hafıza hem de yavaşlık katan kapsamlı virüs programı değil, daha basit programları tercih etmeye çalışın.

Eğer dizüstü bilgisayarlarınız varsa ve yavaşlık sorunu yaşıyorsanız, fan soğutucu almayı deneyin. Fan soğutucu sayesinde sürekli sıcak olan bilgisayar yavaşlamasını önler ve her zaman soğuk kalan bilgisayarın performanslı çalışmasını da sağlamış olabilirsiniz.

Yanıtla