Sosyal Medyada Nasıl Gündem Olunur?

Twitter Trend Topic

Twitter’da dünyanın gündemiyle hiçbir ilgisi olmayan, ancak dünya listesine girerek Trend Konusu olmayı başaran bazı etiketler var. Trend Konu listesine dahil edilmelerinin amacı elbette şaşkınlık ya da jesttir. Trend Konusu listesine sürpriz veya hareket amacıyla yapılmış etiketleri koymanın yöntemleri vardır. Twitter’da Trend Konusu Nasıl Belirlenir? Merak ediyorsanız okumaya devam edin. Bahsettiğimiz etiketlerden bazıları Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında takipçi, beğeni ve takipçi satan siteler tarafından yapılmaktadır. Türkiye Twitter’da, Facebook veya Instagram gibi sosyal medya platformlarında beğenilerek, takipçilerin izlediği satışlar ve satışlar adeta profesyonel hale geldi.

sosyal medya

Twitter’da Trend Konusu Nasıl Belirlenir?

Sorunun birkaç cevabı var. Karşılaşılan bazı durumlar arasında gündemi oluşturan kişiler, sundukları hizmetin reklamını yapmak, hizmetlerinin etiketini hazırlamak ve bu etiketi Trend Konu listesine koymak için bahsettiğimiz sitelere katılırlar. Bu şekilde hizmetlerinin reklamını yaparlar. Bazı sosyal medya ve danışmanlardan bu tür hizmetler almak mümkündür. Trend Topic’i bahsettiğimiz uzmanlardan satın alabilir ve birçok sosyal medya platformundan Twitter takipçileri satın alabilir veya Twitter retweetleri alabilirsiniz. Fiyatlar uzmandan uzmana değişiklik gösterebildiğinden, istediğiniz etiketi 1 saat Trend Konu listesine koyabilir ve bu uzmanlarla anlaşarak bir miktar para karşılığında gündemde kalabilirsiniz. Bu tür işlerle ilgilenenler bu işi adeta bir meslek haline getirmişlerdir. Uzmanlar bu mesleği ”Meslek haline gelen reklam ve dijital pazarlama yöntemi” olarak tanımlıyor.

Verdiğiniz Etiketler TT Listesine Nasıl Giriyor?

Sosyal medya uzmanları da Trend Topic listesine girmek için büyük çaba harcandığını ve bunu yapmanın birçok yöntemi olduğunu belirtiyor. Robotlar ile iptal edilen hesaplar Uzmanlar bu girişimlerin Türkiye Trend Konu listesinde oldukça etkisiz olacağını söylüyor. Trend Konu listesine sağlıklı bir şekilde girebilmek için bunların gerçek / organik hesaplarla yapılması gerektiği, böylece etiketin Trend Konu listesine sağlıklı bir şekilde gireceği belirtiliyor. Sosyal medya uzmanları, sevdiğiniz bir kişiyi etiketle şaşırtmak ya da ona jest yapmak istiyorsanız, bunun robotlarla yapılmaması gerektiğini vurguluyor. Etiket Trend Konu listesine dahil edilecek ise en az% 90 gerçek hesaplar üzerinden yapılmalıdır. Robot yazılımları özel yazılımlar ile kolaylıkla oluşturulabilir. Ancak
Twitter gündemine girmenin pek bir etkisi olmuyor.

Twitter’da sizi kimlerin takip ettiği veya Twitter’da sizi takip etmeyi bırakanlar gibi Twitter istatistiklerinizi öğrenebileceğiniz uygulamalar vardır. Bu tür ücretsiz uygulamaları alan kişilerden güvenlik onayı gereklidir. Özel yazılımlar ile istenilen mesajlar retweetlenebilir, sizin adınıza tweetleriniz okunabilir, tweet atılabilir, herkes takip edebilir ve beğenebilir. Kısacası kullanıcı onaylarsa kendi hesabında her türlü işlemi gerçekleştirmek mümkün hale gelir. Bahsettiğimiz özel yazılım Twitter’ın API (Uygulama Programlama Arayüzü) özelliği dahilinde yapılmıştır. Sosyal medya uzmanları, bu yazılıma abone olan tüm kullanıcılar işlerini rahatlıkla görebilirler. Yani, onları takip etmeyi bırakan yeni takipçileri görebilirler. Ancak, bu yazılıma sahip olan kişilerin gözden kaçırdığı bir nokta vardır.

Yazılıma abone olan herkes bir onay metni ile gelir ve yine neredeyse herkes metni okumadan onaylar. Bu metnin kullanıcılar tarafından onaylanması ile sosyal medya alanında uzmanlaşan kişiler, onaylanan kullanıcıların hesaplarını diledikleri gibi kullanabilirler. Sosyal medya uzmanları, bahsettiğimiz kullanıcıların hesaplarında aklınıza gelebilecek her türlü işlemi gerçekleştirebilir. Sosyal medya uzmanları, bu eylemin Twitter kurallarına aykırı olduğunu açıkça belirtiyor. Ancak bu işlemler organik bir şekilde yürütüldüğü için bu engellenemez. Sosyal medya uzmanları, bu durumun kötü niyetli kişiler tarafından kötü amaçla kullanılabileceğini belirterek, kullanıcıların bu konuda dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Yanıtla