Keten Tohumunun Faydaları

Ülkemizde çok bilinmese de keten tohumu sağlıklı bir yaşam için mutlaka tüketilmesi ve özünde gündelik yaşamın bir parçası olması gereken gıdalardandır. Kalite bir ömür için mutlaka tüketilmesi gerekir.

Keten tohumu tarihçe olarak bakıldığında da insan tarihi kadar eski tarihi olan bir besindir ve yüzyıllar boyunca insanlar bu besini tüketerek yaşamışlardır.

İşte O Faydalar

En önemli faydalarının başında insan yaşamını özellikle son yıllarda son derece olumsuz olarak etkileyen kanser hastalığına karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kanseri önlemesi olarak söylenebilir. Özellikle meme kanseri, prostat kanseri ve kolon kanseri üzerindeki olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır.

Bir diğer son derece önemli olan faydası, kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliği olduğu yönündedir. Tansiyonu düşürdüğü, yüksek tansiyonu önlediği, damar sertliğine iyi geldiği, kolesterol seviyesini ayarladığı da kanıtlanmış durumdadır.

Diyabet yine birçok insanın yaşamak istemediği bir sorun olmakla beraber bu gıdanın kullanımı ile kan şekerinin düzenlenmesinde faydalar olduğu saptanmıştır.

Yangı yani inflamasyon azaltıcı özelliği de bu besinin bir diğer çok önemli özelliğidir zira içinde bunları ortadan kaldırır iki bileşeni mevcuttur.

Özellikle menopoz döneminde ortaya çıkan sıcak basması olarak tarif edilen durumunun şiddetini azaltır ve menopoz dönemi yaşanan sorunların önüne geçer.

Tüm bu faydalarından yararlanmak için işi abartıya kaçmadan günde 2 yemek kaşığı öğütülmüş olarak tek başına ya da meyve suyu ile karıştırılarak tüketilmesi yeterlidir.

Yanıtla