Her Sabah Sağlıklı Olmak İçin Ne Yenilmesi Gerekiyor ?

Genelde, sabaha öğlen ve akşam olmak üzere üç öğün yemek yeriz. Bunlardan en önemlisi güne başlangıç öğünü yani kahvaltıdır. Kahvaltıda yenilebilecek çeşitli yiyecekler, bizim gün boyunca vücudumuzun içerisinde bulunduğu hali etkilemektedir.

Dolayısıyla sabah yiyeceğimiz yiyecekler büyük önem taşımaktadır. Sabah yiyeceğimiz yiyecekleri belirlerken de dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat ederek çok daha verimli ve sağlıklı bir gün geçirebiliriz.

Karbonhidrat ve Süt Ürünleri

Karbonhidrat ve süt ürünlerinin vücudumuza olan etkisinin önemi büyüktür. Dolayısıyla bu ürünleri tüketirken yüksek önem sarf etmeliyiz. Her yiyecekte olduğu gibi bu yiyeceklerin de fazlası zarar azı yarardır. Karbonhidrat, bizim gün boyunca ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi bize sağlamaktadır. Bu enerji tam tahıllı bir dilim ekmek yardımıyla veya bol malzemeli bir dilim börekle alınabilir.

Ancak tercih etmek isterseniz yarım simit ile de bu enerjiyi alabilirsiniz. Süt ürünleri de sabah yiyeceklerinde tercih edilmesi gereken yiyeceklerden bir tanesidir. Yardımcı besin olarak vücudumuza etkisi çok önemlidir. Süt ürünlerini süt, peynir gibi sütten üretilen ürünler oluşturmaktadır.

Zeytin ve Yumurta

Zeytin ve yumurta da sabahları tercih edilen yiyeceklerin arasında yer almaktadır. Zeytinin çok çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu türlerin arasından herhangi biri kendi zevkinize göre seçilebilmektedir. Zeytinin her türü vücudumuza fayda sağlamaktadır. Bundan dolayı istenilen zeytin türü tercih edilebilir, hatta birkaç zeytin türü birden tüketilebilir. Yumurta ise kahvaltının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Vücudumuzun yapı taşı proteindir. Yumurta, protein sağlayarak vücudumuzun yapısını güçlendirmektedir. Bu özelliğiyle basen ve göbeğimizden kurtulmamızı sağlamaktadır.

Kuru Kayısı ve Yeşillik

Kuru kayısı ve yeşillik de sabahları yenilebilecek besinlerin arasında yer almaktadır. Kuru kayısı, özellikle kabızlık gibi problemlere iyi gelmektedir. Diğer yandan kuru kayısı yerine hurma veya kuru incir de tercih edilebilir. Ancak aşırıya kaçmamaya dikkat edilmelidir. Kahvaltı sofrasında yeşillik tüketmek çeşitli faydalar sağlamaktadır.

Yeşillikler, karbonhidrat sağlamaktadır. Bu sayede bitkisel proteinlerden de faydalanabiliriz. Yeşillik, vücudun günlük mineral ihtiyacını karşılamakta büyük rol oynamaktadır. Tüm bunlarla birlikte yeşillikler, hazmın kolaylaşmasını da sağlamaktadır. Bunlara dikkat etmek, çok daha zinde ve keyifli bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.

Yanıtla