Kavun Çekirdeği Faydalı mı?

Yaz aylarında son derece lezzetli ve tatlı bir seçim olarak menümüzde yer alan kavun, içi ferahlatan ve sıcak aylarda serinlik hissi veren bir meyvedir. Fakat kavun keserken en rahatsız olunan ise oldukça fazla olan çekirdeklerinin sıyrılarak atılma işlemidir. Genel olarak herkes kavunun çekirdeğini direk olarak çöpe atar. Ama şimdiye kadar bu böyleydi. Çünkü kavun çekirdeğinin bedene oldukça fayda sağlayan özellikleri keşfedildi. Karaciğerden idrar yolu enfeksiyonlarına kadar birçok rahatsızlığa iyi gelen kavun çekirdeği suyu farklı şekillerde içilebiliyor.

kavun

kavun

Kavun Çekirdeği Suyunun Faydaları ve Kullanım Şekli

Sıcak ya da soğuk olarak içilebilen kavun çekirdeği suyu farklı etkilere sahip olup kimileri ise gece bir bardak suyun içinde bekleterek sabahları içiyor. İçim şekillerine göre farklı organlara olumlu etkiler yaratan kavun çekirdeği suyu idrar yolu, mesane temizlenmesi, basur, böbrekler, karaciğer rahatsızlıkları ve solunum yolu rahatsızlıkları için oldukça iyi etkenler taşıdığı açıklandı. Özellikle kaynatılarak içildiğinde solunum yolu hastalıkları için oldukça etkili olan kavun çekirdeği suyu suda bir süre bekletilerek sonrasında kaynatıldığında ise cinsel gücü artırıcı da etkisi bulunuyor.

kavun çekirdeği

kavun çekirdeği

Artık hiçbir kavun tüketiminiz sonrasında çekirdekleri atmak istemeyeceksiniz. Kavun çekirdeklerini yaz güneşinde bekleterek kurutabilir ve sonrasında dilerseniz fırınlayarak da çerez gibi tüketebilirsiniz. Serin kış akşamlarında yaz aylarında gelen mutlu bir atıştırmalık olarak size eşlik edecektir.

Yanıtla