Hangi Durumlarda İmplant Yapılır?

Diş eksikliğinde, hastanın çene yapısında uygun oranda kemik olması durumunda implant uygulanmaktadır. İster tek diş ister birden fazla diş eksikliği olsun fark etmeden implant tedavisinden yararlanılabilir. Bütün diş eksikliğinde de hem hasta hem de hekim tarafından tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

İmplant Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diş ağrısı nedeniyle doktorunuza başvurduğunuzda, dişin çekilme önerisiyle karşılaşabilirsiniz. Dolgu ya da diğer tedavi yöntemlerine yanıt vermeyecek bir diş rahatsızlığınızı fark eden doktorunuz, diş ağrınızın sona ermesi ve diş sağlığı için en uygun yönteme karar verecektir.

Son zamanlarda kaybedilen dişin yerine estetik ve sağlam görünümlü tedavi olan implant önerilmektedir. Tedavi sağlam komşu dişlere hasar vermeyen bir uygulamadır. İmplant tedavisi sonrası hasta, dişinin estetik görünümü ve sağlamlığını fark etmeye başladığında, tedavi öncesindeki tüm endişelerini geride bırakır.

Dişsiz Alt ve Üst Çenelere

Travmalar, kazalar ya da kişideki fizyolojik kemik erimeleri, çene kemiğinde oluşan rahatsızlıklar nedeniyle diş eksikleri oluşabilir. Bu gibi diş gerilemesi sonrası hastanın dişsiz alt ya da üst çenesine implant yapılır. Üst ve alt çeneye takılan 2’şer implant ile protez yerleştirilir. İmplantlar protezin yerine oturmasını sağlar. Çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonların kolaylaşmasına yardımcı olur.

Büyük Azı Diş Kayıplarında

Ağız içerisinde azı dişlerin kaybı olduğunda, tercih edilecek tedavi yöntemi parsiyel protez olmamalıdır. Bunun yerine implant tercih edilerek ağza, çene yapısına daha sabit ve uyumlu bir tedavi yöntemi uygulanabilir. Diş ağrısı yapmadan, implant ağızda bir köprü görevi görecek. Kaba, kullanımı zor ve hareketli protezler yerine sabit ve uyumlu olacaktır.

Alt Çenede Tüm Diş Kayıplarında

İmplant tedavisi tercih edilir. Tedavi hastaya başarılı çözümler sunacaktır. Alt çeneye uygulanan yöntemlerden total protez, hastanın pek çok sorunla karşılaşmasına neden olmaktaydı. Kullanışsız bu gibi yöntemler yerini artık implant almaya başladı. Alt çenenin belli bölgelerine yerleştirilen implant, neredeyse doğal dişe yakın sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Hastanın yaşam kalitesini arttıran bu yöntem ortaya estetik sonuçlar çıkarıyor.

İmplant tedavisi, doğal diş kayıplarından korktuğu için diş ağrısı çeken hastaların rahatlıkla tercih edebileceği bir tedavi yöntemidir. Bazı istisnalar dışında tedavi herkese uygulanabilmektedir.

Yanıtla