Kariyer Seçme Noktasında Yanlış Bilinenler

Günümüzün artan rekabet koşulları altında insanlar kariyer konusuna adeta endeksli olarak yaşıyorlar. Hal böyle olunca da kavram karmaşaları yaşanıyor ve karşımıza doğru bilinen yanlışlar çıkıyor ki, biz de bu yazıda bu konuya değineceğiz.

iş

Gelin bu konular neler onlara bakalım.

  • Hobilerden Para Kazanılmaz: En temel yanlışların başında böylesi bir durum geliyor. Yapılan araştırmalar ve çevremizde gördüğümüz çoğu insan da gösteriyor ki, işlerinde en başarılı olan insanlar hobilerinden para kazanan insanlar. O yüzden hobilerinizi severek yaptığınız için çok daha başarılı olup, çok iyi para kazanabilirsiniz.
  • Çok Para Kazanma Meselesi: Özellikle Ülkemiz ölçeğinde bakıldığında çok para kazanmanın iyi bir kariyer seçimi olduğuna dair bir algı var ama bu oldukça yanlış. Bu yüzden de çok iyi para kazansanız da mesleğiniz sizi iş anlamında tatmin etmiyor ise bu bir şey ifade etmeyecektir.
iş hayatı

iş hayatı

  • Kariyer Danışmanlarının En Doğruyu Bildiği Yargısı: Bu da ciddi yanlışların başında geliyor. Evet, kariyer danışmanlarının işi budur ama sonuçta kimse sizi, sizden daha iyi tanıyamaz. Kariyer danışmanları size yol gösterir ama son kararı verecek olan sizsiniz.
  • İlle de Doktor, Mühendis, Avukat Olma Düşüncesi: Son derece klişe ve yanlış olan bir olgu. Günümüzde kariyer yapılacak çok daha başka meslekler var. Çok iyi bir aşçı, çok iyi bir grafik tasarımcı olarak alanında öncü kariyerler yapabilirsiniz. Yeter ki kendi kapasitenizin farkında olun.

Yanıtla