Çok Şaşıracağınız 4 Tarihi Yalan

Tarih kitaplarında okuduğunuz veya duyduğunuz her şeye inanmayın. Yüzyıllar boyu gerçeğe dönüşmüş birçok olayın sonunda yanlış olduğu kanıtlanıyor. Bazıları asıl olarak gerçeğe dayansa da evirilip çevrilip bambaşka bir şeye dönüşüyor. İşte inanmak istemeyeceğiniz efsane yalanlardan 4 hit!

sindirella

sindirella

1- Sindirella Cam Terlik Giymiş

Kime sorsanız ünlü masal yıldızı Cinderella’nın cam terlik giydiğini hatırlar. Külliyen yalan! 9. yüzyıla kadar uzanan klasik masalın 500’den fazla versiyonu var. Her versiyonda mağdurenin altın, gümüş veya diğer nadir metallerden yapılmış sihirli yüzükleri veya sihirli terlikleri var, bunlar bazen mücevherlerle kaplanıyor, ancak asla camdan yapılmış değildir.

benjamin

benjamin

2- Benjamin Franklin Elektriği Keşfetti

Benjamin Franklin elektriği keşfetmedi, aslında 1752 yılında elektrik zaten biliniyordu. Franklin yıldırımın elektriksel niteliğini kanıtlamaya çalışıyordu. Onun yaptığı şey  keşfetmek değildi kendi uçurtması tarafından vurulana dek. Bu, yıldırımın elektrik olduğunu söyleyen teorisini kanıtlamak için yeterli idi.

çin seddi

çin seddi

– Çin Seddi Ay’dan Görünür (mü?)

Ayda ayakta iken çok şey görebilirsiniz, ancak Çin Seddi bunlardan biri değildir. İdeal koşullar altında Dünya’da yörüngede gezinirken bile çıplak gözle neredeyse görünür değildir, yaklaşık 239.000 mil uzakta olan Ay’dan ise imkânsız!

ekmek

ekmek

4- Ekmek Yoksa Pasta Yesinler!

Marie Antoinette muhtemelen daha sonra pişman olduğu pek çok şey söyledi, ancak hiçbir zaman açlıktan zafiyet geçiren ve isyan eden Fransızların pasta yemelerini önermedi. 1766’da Jean Jacques Rousseau’nun “İtiraflar” kitabında bahsettiği “kraliçe” yanlış anlaşılmıştı. O dönemde Marie Therese kraliçe idi Marie Antoinette ise sadece 11 yaşındaydı.

Yanıtla