Ergenlik Dönemindeki Ağrılar

Çocukların ergenlik döneminde birçok ağrı görülmektedir. Bunlar genellikle büyüme ağrılardır. Çocuklarda kol ve bacaklarda hissedilen bu ağrılar daha çok akşam üstü ve geceleri ortaya çıkmaktadır. Bazen uykudan bile uyandırabilecek kadar şiddetli olmaktadır. Uzmanlar iyi huylu olan bu ağrıların büyüme döneminde sıklıkla görüldüğünü belirtmektedir. Bu ağrılar 3 ve 12 yaş arasında olan çocuklar kalça bölgesinde daha şiddetli olmaktadır.

diz ağrısı

diz ağrısı

Halk arasında bu ağrılar büyüme ağrısı olarak bilinmektedir. Bu ağrılar bazı zamanlar aktivitelerin artması ile birlikte daha fazla olabilmektedir. Bu ağrılar genellikle 12- 13 yaşına kadar sona ermektedir. Görülme sıklığı cinsiyete göre fark etmemektedir. Ancak bu ağrıların tam olarak nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Çünkü lösemi, kemik tümörü, kemik, eklem ve kas dokusu ile ilgili bir rahatsızlıkta olabilir. Tam inceleme yapıldıktan sonra kesin bir şey söylenebilir.

Ağrıyı Kesmek İçin Neler Yapılabilir

Bu ağrıların devamlı olduğu için zorlu bir dönem olacaktır. Bu nedenle bazı uygulamalar ile ağrıyı hafifletmek mümkündür. Yapacağınız küçük masajlar ve ağrı kesiciler bu ağrıların azalmasında yardımcı olacaktır. Ancak bu durum yine de doktor gözetiminde olmalıdır.

karın ağrısı

karın ağrısı

Eğer bir hastalık söz konusu ise geciktirmek doğru olmayacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki 12 yaşından küçük çocuklara Aspirin verilmemelidir. Aksi taktirde Reye sendromu görülebilir. Tüm bu işlemler öncesinde doktor gözetimi kesinlikle gereklidir. Bu ağrılar sadece büyümeye bağlı da olmayabilir.

Yanıtla