Elmanın Yararları ve Zararları Nelerdir?

İnsanların severek tüketmekte olduğu elmanın sağlık açısından bilinen pek çok faydası bulunuyor. Diyet programlarında sık sık kendisine yer bulan yeşil elmalar, sizin gün boyunca daha fazla tok hissetmenizi sağlayabiliyor. Ancak elmanın böylesine mucizevi bir meyve olması elmanın zararlarının olmadığını da bize göstermiyor.

Doğal tarımın giderek azaldığı dünyada ve ülkemizde kullanılan tarım malzemeleri yüzünden meyveler üzerinde zararlı etkenler yar alabiliyor. Elmanın en yararlı olan kısmı kabuğunda kalan tarım malzemeleri sağlığınızı tehlikeye sokabiliyor.

elma

elma

İlaçlama sebebiyle elmanın kabuğu üzerinde biriken maddeleri tükettiğiniz zaman çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden güvenmediğiniz yerlerden elma satın aldığınız zaman kabuğunu soymanızda fayda var diyebiliriz.

Elmadaki Zararlı Toksinlere Dikkat!

Ayrıca elmanın tohumlarının yüksek miktarda toksin üretmesi, elmayı aşırı tükettiğiniz zaman zehirlenmenize yol açabiliyor. Elmayı daima dozunda tüketmeniz son derece dikkat etmeniz gereken bir konudur.

elmanın faydaları

elmanın faydaları

Meme kanseri, menopoz, diyabet ve akciğer kanserine iyi geldiği bilinen elma aynı zamanda flavonoid ve phloridzin maddelerini de içerir. Bu maddeler kemiklerinizin daha güçlü kalmasına ve korunmasına yol açar. Menopoza girmiş olan kadınların kemik erimesi sorununa karşı muhakkak bol bol elma tüketmesi gerekiyor.

Ancak tüm bu etkilerden yararlanabilmek için elma tüketiminin sınırlandırılması da gerekiyor. Yararlı diye çok fazla elma tüketirseniz elmadaki toksinlerden dolayı gıda zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Elmayı satın alacağınız yerlere de dikkat etmeniz gerekiyor.

Yanıtla