Daha Sağlıklı Bir Beyin için Neler Yapılabilir?

Doktorların ve bilim adamlarının yıllardır cevap aradığı sorulardan bir tanesi beynin nasıl çalıştığı sorusu. Üstelik yapılan bu çalışmalar ne yazık ki istenilenleri günümüzde dahi tam olarak veremiyor. Fakat meydana gelen gelişmeler ile beynin yapısı hakkında bazı bilgileri elde etmek de mümkün.

beyin egzersizi

beyin egzersizi

Farklı Düşünme Biçimlerine Ara Sıra Yönelin

Genel olarak beynin iki modu bulunmaktadır. Yeni bir şeyler öğrenirken ya da önemli görevler yapıldığı esnada beyin odaklamış moda girmiştir. Rüya görürken ya da gevşendiği zamanlarda ise beyin dağınık moda geçecektir. Yapılan araştırmalara göre beyin dağınık modda iken zor sorunları çözebiliyor.

Küçük Molalar Vermeyi İhmal Etmeyin

Beyin devamlı olarak bir şeye odaklandığı takdirde yavaştan hissetme, ses ya da görme duyuları yavaşlamaya başlayacaktır. Odağın kaybedilmesinden sonra ise performansta düşüşler kendini gösterir. Böylesi durumların önüne geçilmesi adına ise herhangi bir iş ile meşgulken arada mola vermek olmalı. Özellikle de uzun ve zorlu problemlerin çözümünde mutlaka kısa süreli molalar verilmelidir. Böylece performansta ciddi yükselmeler oluşacaktır.

beyin onarımı

beyin onarımı

Yürüyüş Yapın

Yapılacak olan birkaç dakikalık gezintiler bile kan akışını arttırmayı başaracaktır. Bu durumun sonunda da yaratıcı düşüncede ciddi bir artış ortaya çıkar. Bununla beraber günlük yalnızca 10 dakikalık düzeli egzersizler ile beraber enerjide artış kendini gösterecektir. Bunun sonucunda da odaklanma konusunda herhangi bir sorunun yaşanmasını engelleyecektir.

Yanıtla