Distres Sendromu Ne Demek?

RDS, ”solunum sıkıntısı sendromu” anlamına gelmektedir. Prematüre bebeklerde en sık görülen akciğer hastalığıdır ve bebeğin akciğerleri tam olarak gelişmediği için ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda kişisel gelişim sorunları ortaya çıkmaktadır. Bebek ne kadar erken olursa, bebeğin RDS’ye sahip olma olasılığı o kadar da yüksektir. RDS, akciğerlerde yeterince yüzey aktif madde bulunmamasından kaynaklanır. Sürfaktan normalde sağlıklı akciğerler tarafından üretilir.

bebek

Akciğerlerdeki minik hava keselerinin üzerine ince bir film gibi yayılır ve hava keselerinin açık kalmasına yardımcı olur. Oksijenin akciğerlerden kana girmesine ve karbondioksitin kandan akciğerlere salınmasına izin vermek için düzgün nefes alabilmek için hava keselerinin açık olması gerekir.

RDS en çok erken doğan bebeklerde görülürken, diğer yeni doğanlar da RDS alabilir. Daha büyük risk altında olanlar:

Beyaz bebekler
Erkek bebekler
RDS enfeksiyonu olan kardeş
İkiz veya çoklu doğum
Annenin şeker hastalığı olması
Enfeksiyon

Belirti ve bulgular

RDS’li bebekler şu belirtileri gösterebilir:

Hızlı nefes alma
Retraksiyonlar (Hızlı ve sert nefes alma sırasında deri kaburgaların arasına veya göğüs kafesinin altına çekilir)
Homurdanma (her nefeste bir ”Ugh” sesi)
Her nefeste burun deliklerinin genişlemesi (genişlemesi)
Bebeğin cildi pembe tutmak için fazladan oksijen ihtiyacı

Teşhis

Tanı bebeği muayene edip göğüs röntgeni ve kan tahlillerinin sonuçlarını gördükten sonra konur. Bazen kalp kusurları olup olmadığını öğrenmek için ses dalgalarını kullanan bir ekokardiyogram yapılır.

Tedavi

Oksijen: RDS’li bebeklerin pembe kalması için ekstra oksijene ihtiyacı vardır. Birkaç şekilde verilebilir:
Nazal kanül: Burun deliklerine sivri uçlu küçük bir tüp yerleştirilir.

CPAP (Sürekli Pozitif Havayolu Basıncı): Bu, hava keselerini açık tutmak için hava veya oksijeni akciğerlere yavaşça iten bir makinedir.

Şiddetli RDS için ventilatör: Bu, yardım almadan yeterince iyi nefes alamadığında bebeğin nefes almasına yardımcı olan bir makinedir. Bebeğin soluk borusuna bir solunum tüpü yerleştirilir. Buna entübasyon denir. Bebek daha sonra nefes almasına yardımcı olmak için ventilatöre yerleştirilir.

Sürfaktan: Sürfaktan, bebeğin akciğerlerine, sahip olmadığı şeyin yerine geçmesi için verilebilir. Bu, doğrudan soluk borusuna yerleştirilen solunum tüpünden verilir.

IV (intravenöz) kateter tedavileri: Göbek kordonundaki bir veya iki kan damarına kateter adı verilen çok küçük bir tüp yerleştirilir. Bebek bu şekilde IV sıvıları, beslenmeyi ve ilaçları alır. Kan örneği almak için de kullanılır.

İlaçlar: Bazen bir enfeksiyon şüphesi varsa antibiyotik verilir. Tedavi sırasında ağrıyı hafifletmek için sakinleştirici ilaçlar verilebilir. Sürfaktan, bebeğinizin sahip olmadığı şeylerin yerine bebeğin akciğerlerine verilebilir. Bu, doğrudan nefes borusuna yerleştirilmiş olan solunum tüpünden verilir.
İyileşmeye giden yol her bebek için farklıdır. Genellikle RDS, iyileşmeden önce kötüleşir. Bazı bebeklerin diğerlerinden daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Bazıları sürfaktan tedavisi gerektirebilir. Bebek daha iyi nefes alabildiğinden, daha az oksijene ve nefes almak için başka yardımlara ihtiyacı olabilir.

Bebeğinizin İyileşip İyileşmediğini Nasıl Anlarsınız?

Bebeğinizin iyileştiğine dair bazı işaretler:

Bebeğiniz daha kolay ve daha yavaş nefes alacaktır. Nefes alırken daha rahat görünecektir. Bebeğin daha az oksijene ihtiyacı olacaktır. Bebeğiniz CPAP veya ventilatör kullanıyorsa, makinedeki ayarlar azaltılır. Bir süre sonra makinelerin yardımına artık ihtiyaç kalmayacaktır.

Yanıtla