Doğru Özür Nasıl Dilenmelidir?

Günümüz ilişkilerinin sonunu tarafların düşüncesizliği ya da kabalığı getiriyor. İlişkilerde muhakkak taraflar hata yapabilir. Zaten hatasız insan olmaz. Fakat önemli olan bu hatayı doğru bir hamle yaparak bertaraf etmek olacaktır. Bu da özür dileyerek olur. Ne yazık ki günümüzde insanlar hatalı özür diliyor. Hatasını böylelikle daha da büyütüyor. Peki doğru özür nasıl dilenir ya da yanlış özür tipleri nelerdir?

Özür Dilediğinizi Hissettirin

Boş özür hiçbir zaman olumlu sonuç doğurmaz. Özür dilerim demekle bir şeyler sonuçlanmaz. Üstüne birde özür diledim daha ne yapayım tarzı cümleler kurarsanız ciddi hata yapmış olursunuz. Özür dilerken hatanızın bilincinde olduğunuzu cümlelerinizle hissettirin. Bu hatanın siz de uyandırdığı etkiden ve bu yüzden özür dilediğinizi anlatın.

Özür dilemek bir erdemdir. Hata sonucunda özür dilenmelidir ama bunun bir dozu vardır. Haddinden fazla özür lüzumsuzdur. Sürekli olarak özür dileme pozisyonu iyi bir imaj bırakmaz. Bazı insanlar özür diliyor ama bunu tamamlamıyor. Özür diledikten sonra affedilme kaygısı duymuyorsanız bu özür, özür değildir. Bu sayılanlar insanın özür dilemesine dayalıydı ama bir de özür dilemekten kaçan insanlar var. Ortada bir hata varsa tamiratı ancak ve ancak özür dileyerek olur. Bu konuda hatalı olan ben değilim demek hiçbir şey kazandırmaz. Kendinizi kandırmayın. Yaptığınız hatayı reddetmeyin ve bununla yüzleşin. Erdem sahibi insanın özelliğidir özür dilemek.

Yanıtla