Bu Ağrılar Yumurtalık Kisti Habercisi Olabilir?

Karında şişlik, şiddetli karı ağrısı ve ele kitle gelmesi yumurtalık kistinin belirtileridir. Ağrılar günün değişik saatlerinde görülür. Ağrılarla birlikte şişkinlik ve kabız olma durumu da yaşanıyorsa kısa süre içinde doktora gitmelisiniz. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınırken bazı durumlarda ise modern cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Adet başında yumurtalıkların birinde folikül olarak geçen bir yumurta gelişir. Bu yumurta içi su dolu balon gibidir. Gebelik oluşmuşsa yumurtlama kisti gebeliği koruyan bir hormon üretir. Gebelik yoksa adet ile kaybolur.

yumurtalık

yumurtalık

Yumurtalık Kistinin Önemli Belirtileri

Yumurtalık kistleri çok farklı şekillerdedir. Çikolata kistleri, basit kistler, dermoid kistler ve kanser riski taşıyan kistler olarak bulunur. Kanser şüphesi olan kistler ultrasonografi bulgularıyla saptanır. Kanser riski taşıyan kistlerin sert kısımları daha çok olduğu için cerrahi kontrol şarttır. Operasyon sırasında ise çıkan kistin iyi ya da kötü huylu olup olmadığı test edilir.

yumurtalık kisti

yumurtalık kisti

Şiddetli ağrı ya da ele belirli yumru gelmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Belirli test ve ultrasonografi sonucunda kistin büyüklüğü belirlenir. Kistlerde en çok doğum kontrol hapları kullanılır. İlaca yanıt verilmediği durumlarda ise operasyona geçilir. Açık ya da laparoskopik olarak ameliyat işlemi yapılır. Kistin tedavi sürecinde kişinin yaşı, kistin karakteri ve kistin büyüklüğü de önemli etkendir. Erken teşhis ile tedavi süreniz de kısalır.

Yanıtla