Parmaklar Neden Suda Kırışır veya Buruşur?

El ve ayak parmaklarımız uzun süre suya maruz kaldığında kırışır veya buruşur. Sulu ortamı terk ettikten kısa bir süre sonra ise eski haline geri döner.  Peki neden parmaklar suda karışır veya buruşur?

Ölü Hücreler

Çoğu bilim adamı, parmaklarımızın suda büzüşmesinin sebebinin, cildinizin dış (üst) tabakası olan kalın bir ölü keratin hücresi tabakası nedeniyle gerçekleştiğine inanıyor. Derinin bu dış tabakasına ‘epidermis’, iç tabakasına ise ‘dermis’ denir. Cildinizin bu iki tabakası kırışmaya neden olmak için birlikte çalışır.

Yağ

Ölü keratinin kaplanması, sebum adı verilen yağlı protein bazlı bir maddedir. Cildiniz kısa bir süre suyla temas ettiğinde, el ve ayak parmaklarınızdaki bu yağ sonunda yıkanır ve suya maruz kalma bitene kadar yenilenemez. Yağ gittiğinde ve su ölü keratin hücreleriyle temas ettiğinde, hücreler suyu bir sünger gibi emer ve bu da cildin şişmesine neden olur.

Dış epidermis ve iç dermis katmanları arasında net bir boşluk ayrımı olmadığından, cildinizin artık şişmiş olan dış tabakası geriye doğru sürüklenmiş gibi görünecektir. İç katman, dış katmana eşit veya ‘tekdüze’ bir şekilde bağlanmadığından, seviyeler veya ‘sırtlar’ arasındaki fark, çekişin toplanmış bir etek gibi düzensiz olmasına neden olur. Bu bize banyoda, havuzda veya bulaşık yıkarken hepimizin karşılaştığı buruşuk parmak durumuyla karşılaşmamızı beraberinde getirir.

Diğer Vücut Organları Neden Suda Buruşmaz?

Bunun nedeni aslında oldukça basit. El ve ayak parmaklarınızdaki hem dış epidermis hem de iç dermis katmanları çok daha kalındır ve göğsünüzdeki veya kollarınızdaki deriden çok daha fazla ölü keratin hücresi içerir. Artan kalınlık nedeniyle, parmaklarınızdaki ve ayak parmaklarınızdaki cilt, etkiyi yaratan çok daha fazla su emebilir. Ancak dikkatli olun, koruyucu yağ kaplaması olmayan su dolu cilt kesiklere, hasara ve çatlamaya karşı daha hassastır.

Bir havuza veya küvete girmek cildinizi nemlendirir, ancak yalnızca kısa bir süre için. Eklenen su hızla buharlaşır ve cildinizi eskisinden daha kuru bırakır. Nemi tutabilecek sebum veya ‘yağ’ su tarafından sıyrılmıştır. Bunu önlemek için, daha yumuşak, daha sağlıklı bir cilt için nemi korumanızı sağlayacak olan banyo yağları veya belirli tipteki losyonlar cilt kurumadan uygulanabilir.

Yanıtla