Seyahat Ederken Ekonomik Gezmenin 10 Yolu

Seyahatinizi daha ucuza mal edebileceğinizi biliyor muydunuz? İşte size seyahat ederken ekonomik gezmenin 10 yolu.

Seyahat ederken ekonomik gezmenin 10 yolu için biraz teknik bilgi ve de biraz araştırma yapmanız gerekiyor. Pek çok insan ucuz bir seyahat yapamayacağını düşünür. Aslında seyahati ucuza getirmenin birkaç yolu var. Küçük detaylara dikkat ederseniz tatilinizi tahmin ettiğiniz bütçenin çok daha altında bir maliyetle geçirebilirsiniz.

Seyahatinizde Size Eşlik Eden Birisi Olsun

Seyahatiniz esnasında maliyetlerinizi biraz olsun düşürmek istiyorsanız, seyahatinizde size eşlik eden birisi olsun. Bu kişi ile araba kiralama, market alışverişi, aktivite, konaklama gibi masrafları bölüşüp tatil maliyetinizi azaltabilirsiniz ve tatilinizi hem daha keyifli hem de daha az maliyetli bir hale getirebilirsiniz.

Kanepe Sörfü veya Hostel

Kanepe sörfü toplulukları gezginlere ücretsiz olarak yatacak yer imkanı sunan davetkar ev sahiplerinden oluşan bir ağdır. Bu şekilde konaklama için ücret ödemezsiniz. Ya da hostel de kalarak bir odayı birkaç kişi ile paylaşarak çok daha ucuza konaklama imkanı elde edebilirsiniz.

Sezon Dışında Tatil Yapın

Sezonda tatil yapılması durumunda ödeyeceğiniz her türlü harcama sezon dışında yapacağınız harcamanın 3 ile 4 katı arasında olacaktır. Bu nedenle sezon dışında tatil yapın ve oldukça seyahat maliyetlerinizi düşürün. Bu sayede hem konaklama ücretiniz hem de ulaşım maliyetleriniz tahmininizin çok daha altında olacaktır.

Küçük Bir Çanta ile Seyahat Edin

Büyük bir valiz ile ve çok fazla eşya ile seyahat etmek sizi, havaalanında bagajınız için ekstra ödeme yapmak durumunda bırakabilir. Ayrıca gittiğiniz ülkede araç kiralamayı düşünüyorsanız da büyük araç kiralamanıza ve böylece çok daha fazla para ödemenize neden olabilir. Bu nedenle küçük bir çanta ile seyahat edin ve seyahatinize az eşya getirin.

Bol Bol Yürüyün

Taksiler, otobüsler, metrolar, tramvaylar gibi ulaşım araçları seyahat maliyetlerinizi en çok artıran etmenlerdendir. Bu nedenle tatilinizi daha ucuza getirmek için bol bol yürüyün. Bu sayede hem egzersiz yapmış olursunuz hem de şehirde bulunan ilginizi çekebilecek pek çok farklı güzelliğin farkına varabilirsiniz.

Turistik Yerlerden Alışveriş Yapmayın

Birçok gezgin genel olarak turistik yerleri gezer ve alacakları hediyelik eşyaları da buradan temin etmeye çalışır. Bu tuzağa düşmemek tatil maliyetinizi büyük oranda düşürecektir. Çünkü turistik bölgelerden alacağınız herhangi bir hediyelik, normal maliyetinin kat kat üstünde olacaktır.

Marketlerden Alışveriş Yapın

Marketlerden alışveriş yapmak sizin tatil masrafınızı oldukça azaltacaktır. Turistik yerlerde 500 ml su için 2 euro ücret öderken, markette 1,5 litre suya 0,75 euro ödersiniz. Aynı şekilde öğle yemeklerini de marketlerden aldığınız sandviç tarzında gıdalarla geçirirseniz yemek maliyetinizi restaurantta ödediğiniz ücrete göre 7 ile 8 kat arasında düşürebilirsiniz.

Ücretsiz Şehir Turlarına Katılmak

Ülkelerin birçoğunda, gelen ziyaretçilerin gezmesi için bedava şehir turları düzenlenmektedir. Bu turlar sayesinde hem şehri hiçbir ücret ödemeden gezebilirsiniz, hem de gözden kaçırdığınız yerleri keşfetme fırsatını yakalarsınız. Ücretsiz şehir turlarına katılmak tatilciler için çok doğru bir seçenektir.

Yemek Tercihiniz Yerel Restaurantlar Olsun

Turistik bölgelerdeki kafe ve restauranlar oldukça pahalıdır. Bu nedenle yürüyerek şehri keşfetmeniz esnasında yerel halkın yaşadığı bölgelerdeki kafe veya restoranları tercih etmelisiniz. Bu tarz bir araştırma sizi, seyahatiniz esnasında yüklü ücretler ödemekten kurtarır, rahat bir şekilde karnınızı doyurma ve yerel lezzetleri tatma imkanı da sağlar.

Pazarlık Yapmak

Alışveriş yaptığınız bazı yerler turistlere fazla ücret söyleyebilirler. Bu nedenle çok iyi pazarlık yapmalısınız.

Yanıtla