Avm Alışveriş Merkezi Nedir?

Alışveriş merkezinin kısaltılmış hali olarak karşımıza çıkan AVM, bu kısa hali ile dilimize pelesenk olan tabirlerden biridir. Üretimden çok tüketici bir yapıya sahip çoğu insanın vazgeçemediği, ihtiyaca yönelik veya ihtiyaçtan daha fazlasını içinde barındıran satış yerleri ve yaşam alanlarıdır. Buralarda ihtiyacın ötesinde lüks ve gereksiz tüketim ile karşılaşmak da mümkün oluyor.

Metropolden Kentlere

Piyasadaki ürün çeşitliliği, hizmet durumu ve rekabet ortamı alışveriş merkezlerinin metropollerden Anadolu’daki kentlere kadar uzandığını gösteriyor. Batı’da çok daha önceden insanların hayatına girmiş olan avm, ülkemizde de büyük bir gelişim ve talep görmüştür. Alışveriş merkezleri içlerinde barındırdıkları hizmetler ile müşterilerini oldukça tatmin ediyor. Öyle ki insanlar güzel ve temiz havalarda bile sıklıkla buraları tercih ediyor.

AVM HİZMETLERİ

Geniş bir alanda konumlanan, iç mekan veya dış mekan fark etmeksizin, farklı tasarımları bulunan alışveriş  merkezlerinin birçok alanda hizmeti ile tüm gününüzü sıkılmadan geçirmeniz mümkün kılınıyor. Çoğu alışveriş merkezinin içinde barındırdıkları bu hizmetler aşağı yukarı şu şekilde örneklendirilebilir. Giyim, ayakkabı, çanta, oyuncak, aksesuar mağazaları, kitapçılar, spor malzemeleri, spor salonları, lunaparklar, kuyumcular, kafe ve restoranlar, fast food yerleri, sinema salonları, oyun parkları, ATM, kuaförler, berberler, oyun salonları, yapay buz pistleri, siz alışveriş yaparken çocuklarınızın oyalanabileceği oyun odaları ve daha niceleri ile serbest zamanınızı size uygun bir etkinlik ile buralarda geçirmeniz mümkündür.

Alışveriş Merkezlerinin Zararları

Bu zararın en büyüğünü yaşayanlar yadsınamaz bir gerçektir ki esnaflardır. Tüm ihtiyaçlarımızı karşıladığımız alışveriş merkezlerinin, örneğin; bakkallar yerine süpermarket bölümünden evinizin mutfak alışverişini, cadde üzerindeki ve sokak aralarındaki butikler yerine mağazalardan giyim ve aksesuar alışverişinizi  bu yerlere giderek ve alışveriş yaparak esnafların oldukça zor durumlara düşmelerine sebebiyet veriyor. Aynı zamanda gereksiz bir tüketim de sağlayan bu ortamlar cebiniz için de zarar teşkil ediyor. Çeşitlilik ise farkında olmadan ihtiyacınızdan fazlasını almanızı sağlarken müsrifliği de peşinden getiriyor. Bazı insanlarda alışveriş bir bağımlılık halini alabiliyor. Bu da  baş etmeniz gereken sorunlardan biri oluyor. Tüm bunların yanı sıra kapalı ortamlarda uzun süre kalabalıkların arasında olmak da sağlığınız için zararlıdır. Aynı zamanda çocuklarınız burada gördüğü her şeyi isteyerek, bir özentilik durumunun olmasına sebebiyet verecektir.

Alışveriş Merkezlerinin Yararları

​​​Aradığınız ve ihtiyaç duyduğunuz her şeye tek bir yerden karşılama imkanı sağlar. Ekonomiye yardımcıdır. Daha fazla yeri dolaşmadan zamandan tasarruf etmenize olanak sağlar. Trafik ve stres gibi konulardan uzak, keyifli vakit geçirebilirsiniz

Alışveriş Merkezi Çalışma Saatleri

7 gün 24 saat hizmet veren alışveriş merkezleri genel olarak sabah 10.00 – akşam 22.00 arasında faaliyet gösterir. Fakat içeride bulunan mağazalar daha geç açılıp, daha erken kapanabilir. Bu sebeple merkeze değil de mağazaya veya mekana göre araştırmanızı yapmalısınız. Alışveriş çılgınlığına kapılmadan, ihtiyaçlarınız doğrultusunda alışveriş yapmanızı ve daha verimli etkinlikler ile zamanınızı açık havada geçirmenizi temenni ederiz.

Yanıtla