Armut Yetiştiriciliği

Besin yetiştirirken iklim koşulları, gübre kullanımı, toprak tipi ve sulama gibi birçok faktör önem taşır. Türkiye’yi düşündüğümüz zaman aslında tarım için çok avantaj olduğunu söyleyebiliriz. Bilindiği üzere her besin her bölgede yetiştirilmez. Türkiye’nin iklimsel dağılımını düşünürsek neredeyse her besinin yetiştirilmesinin mümkün olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Ülkemizde rastladığımız üretimlerden biri olan armut yetiştiriciliği, lezzet bakımından insanları kendine çeker. Ayrıca armut insan sağlığı için de oldukça faydalıdır. Diğer besinlerde olduğu gibi armut yetiştirirken de tarım için önemli olan birtakım faktöre dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer bu faktörlere dikkat edilmezse istenen verim elde edilemez.

Öncelikle armutların sevdiği iklim tipini bilmeniz gerekiyor. Armut, ılıman iklime sahip bölgelerde yetiştirilir. Bol güneşli yaz aylarında armut yetiştirmeniz daha uygun olacaktır. Bu da armutların soğuğa dayanıklı olmadığı anlamına geliyor.

Armut Yetiştiriciliği Nerelerde Yapılır?

Armut yetiştirirken soğuğa dayanıksız olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Armut, besin değeri bakımından zengin topraklarda yetiştirilmelidir. Ayrıca taşlı topraklarda armut yetiştiriciliği yapılmaz. Armutu derin ve geçirgen özelliğe sahip topraklarda yetiştirebilirsiniz. Bunun yerine taşlı toprak tercih ederseniz armutlar istediğiniz şekil ve ebatta olmaz.

Armut Yetiştiriciliği

Armut yetiştirirken toprağın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurursanız armut ağacı daha dayanıklı olur. Armut yetiştirirken kış aylarında soğuklama yöntemi uygulanır. Bu sayede soğuğa dayanıksız olan armutlar zarar görmez. Armut yetiştiriciliği genellikle Samsun ve Ankara’da yapılır. Bu iki il haricinde ülkemizin birçok yerinde armut yetiştiriciliğine rastlamamız da mümkündür.

Aynı zamanda dünya çapında da birçok ülke armut yetiştiriciliğiyle uğraşır. Bu ülkelere örnek olarak İspanya, Çin, Almanya, İtalya, Birleşik Devletler, Fransa ve Belçika’yı gösterebiliriz. Dünya genelinde en çok armut yetiştiriciliği yapan ülkeler Washington ve Kuzey Kaliforniya’dır.

Armutun İnsan Sağlığına Sağladığı Avantajlar

Başta armutun insan sağlığına büyük etkisi olduğunu söylemiştik. Bu etkilerden birisi obeziteyle mücadele edilmesine yardımcı olmasıdır. Obeziteye yardımcı olmasının sebebi içerisinde lif barındırmasıdır. Bu sayede kendinizi tok hissedersiniz ve kısa sürede açlık hissetmezsiniz. Öğün atlayarak kilo vermeye çalışmak yerine armut tüketerek sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Armut kanser karşıtı meyveler arasında yer alır. İçerisinde hiçbir kanserojen madde barındırmaz ve tükettiğiniz zaman kanser olmanız önler. Sindirimle ilgili sorunlarınızı da armut tüketerek çözebilirsiniz. Grip olduğunuzda ya da soğuk algınlığına yakalandığınızda armut sayesinde sağlıklı günlerinize geri dönmeniz mümkündür.

Armut, kalp sağlığına olan etkisiyle de bilinen bir meyvedir. Potasyum içerdiği için kan akışının artmasını sağlar. Aynı zamanda armut içinde mineral bulundurur. Bu da kemiklerin güçlenmesi anlamına geliyor. Kemik erimesi gibi hastalıklardan armut sayesinde kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Armut yükselen tansiyonunuzu dengelemeye de faydalı olur. Eğer armut yetiştiriciliği konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız ya da aklınızdaki sorulara yanıt bulamadıysanız https://www.ufuktarim.com/armut-yetistiriciligi adresinden faydalanabilirsiniz.

Yanıtla