Asteğmen Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar?

Asteğmen nasıl olunur sorusu için, asteğmenin en düşük subay rütbesi olduğunu söylenebilir. Kara, hava ve deniz kuvvetlerinde; Jandarma Genel Komutanlığındaki birliklerde takım komutanı olarak görev yaparlar. Asteğmen olmak için de bazı şartları taşıyor olmanız gerekir. Asteğmen nasıl olunur, gerekli şartları ve görevleri nelerdir inceleyelim.

Asteğmen Nasıl Olunur?

Öncelikli olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirttiği bölümlerden mezun olmanız gerekmektedir. Bazı bölümlerin (örneğin tıp, hukuk gibi) asteğmen olma ihtimali daha yüksektir. Ancak asteğmen nasıl olunur sorusu için bazı şartlar ve gereklilikler de vardır.

 • 4 yıllık bir fakülteden 3 ve üzeri ortalama ile mezun olmuş olmak, başvuru yapmak için ön şarttır.
 • TSK’nin talebi doğrultusunda başvuru yapan kişiler sınavlara tabi tutulabilir. Bu sınavlarda başarılı olmaları durumunda asteğmen olarak göreve başlayabilmektedirler.
 • Lisans mezunları için 27 yaşı, yüksek lisans mezunları için 32 yaşı doldurmamış olmak gerekmektedir.
 • Vatani görevi henüz yerine getirmemiş olmak.
 • Askerliğe elverişli şartlara sahip olmak gerekmektedir.

Asteğmen olan kişiler kısa dönem askerlik yapamazlar, askerlik süreleri 12 aydır. Askerlik görevleri sona erdiğinde isteğe bağlı şekilde asteğmen olarak kalmaları mümkün değildir.

Asteğmen Ne İş Yapar?

Asteğmenlerin askeriye içerisinde bazı görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Asteğmen ne iş yapar sorusunun cevabı olarak bu görevleri örnek gösterebilir:

 • Nöbet tutmak
 • İdari yazışmaları gerçekleştirmek
 • Yeni gelen askerlere eğitim yaptırmak
 • Komutanın verdiği görevleri yerine getirmek
 • Emirlerindeki takım ile operasyonlarda yer almak
 • Teknik veya akademik bilgileriyle orduya fayda sağlarlar.

Bunların dışında askeri alımlarda olduğu gibi asteğmen alımlarında da boy-kilo oranının ve fiziksel gerekliliklerin göz önünde bulundurulduğunu unutmamakta fayda var.

Asteğmen Ne Kadar Maaş Alır?

Asteğmen maaşları rütbe, kıdem ve hizmet yılına göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla asteğmen ne kadar maaş alır sorusu için  9.198 TL ile 12.000 TL aralığında değişkenlik gösterdiğini söylemek yanlış olmaz. Göreve ilk başladıklarında 9.000 TL civarında maaş alan asteğmenlerin kıdemleri arttıkça maaşları da artmaktadır. Görev bölgelerine göre de maaşlarda artış görülebilmektedir. Asteğmen olmayı düşünen ve bu konuda araştırma yapan kişiler için ilanları takip etmeleri öneriliyor. Bizler de merak edilenler arasında yer alan asteğmen nasıl olunur sorusunun yanı sıra en çok merak edilen maaşları ve görevlerine de yazımızda yer vermiş olduk.

kişiler için ilanları takip etmeleri öneriliyor. Bizler de merak edilenler arasında yer alan asteğmen nasıl olunur sorusunun yanı sıra en çok merak edilen maaşları ve görevlerine de yazımızda yer vermiş olduk.

 

Yanıtla