Ahşap Parkeleri Temizleme Yolları

Evlerin zeminlerinde ahşap malzemeler kullanıldığı zaman daha samimi ve sıcak bir estetik görüntü ortaya çıkabiliyor. Bu görüntüye erişmek isteyen kişiler ise tercihlerini daima evin her bölgesinde ahşap zeminlerden yana kullanıyorlar. Ancak göze son derece hitap eden ahşapların temizliği konusunda ise bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

ahşap nasıl temizlenir

ahşap nasıl temizlenir

Ahşap parkeleri temizlemeden önce kuru zemindeki kirleri ve tozları titiz bir şekilde temizlemeniz gerekiyor. Zemindeki kirin kabasını almadan temizlik yapmaya başlarsanız kirin ahşap zemin üzerinde iz bırakmasına yol açabilirsiniz. Bu yüzden daima temiz bir zemin üzerinde çalışmalısınız.

Ne Tür Bez Kullanılmalı?

Ahşap parkeleri temizlerken doğal temizlik ürünleri kullanmak istiyorsanız normal sabunları kullanabilirsiniz. Sabun yerine sirke de tercih edebilirsiniz. Böylelikle doğal malzemeler kullanarak temizlik ihtiyacınızı gidermeye başlamış olursunuz.

ahşap temizliği

ahşap temizliği

Temizlik malzemelerini hazırlamak için ilk önce az bir miktar suyun içerisine yarım çay bardağı kadar sirke ve az bir miktar arap sabunu ilave edin. Daha sonra bu malzemeleri karıştırın. Karışım işlemini tamamladıktan sonra bu karışımınız ile parkelerinizi silmeye ve temizlemeye başlayabilirsiniz.

Parke temizliğinizi yaparken mikrofiber özelliklere olan bezleri kullanmanız gerekebilir. Bu tür bezler ahşap parkeleri çizmeden temizler. Mikrofiber bezler aynı zamanda zemin üzerinde biriken tozları da kendisine çeker. İz bırakmadan tek seferde kaliteli bir şekilde ahşap parkelerinizi temizlemek istiyorsanız mikrofiber bezler sizler için ideal olacaktır.

Yanıtla