Tel Bobin İçinde Manyetik Alan Gücünü Artırma

Ferromanyetik malzemeler, kolayca manyetize olabilen ve genel olarak çelik, kobalt, nikel alaşımları ve demirden yapılan bileşenlerdir. Ferromanyetik malzemeler mıknatıslara güçlü tepki verir. Bu malzemeleri bir manyetik devreye tabi tutmak, bobin telindeki akımın neden olduğu manyetik alanı güçlendiren daha konsantre ve daha yoğun bir manyetik akı ile sonuçlanır.

Bir elektron tarafından oluşturulan manyetik alan, bir “manyetik alan” üreten komşu elektronlar tarafından alanın yönünü etkileyebilir. Bu, tüm elektronların hizalanmış manyetik alanlara sahip olduğu yerdir. Manyetik alan, manyetik bir malzeme içinde, manyetizasyonun düzgün bir yönde olduğu bir alan olarak ifade edilebilir.

Sargı Teli (Mıknatıs Teli) Nedir?

Mıknatıs teli veya sargı teli, elektrik enerjisini manyetik enerjiyle değiştirmek için kullanılan yalıtılmış bir iletkendir. Genellikle ince bir yalıtım tabakası ile bakır veya alüminyum ile kaplanır. İndüktörler, motorlar, potansiyometreler, elektromıknatıslar ve sıkı tel bobinleri gerektiren diğer uygulamalarda kullanılırlar.

Hareketli Mıknatıs Ve Sabit Bobin İle Gerilim Ve Akım İndükleme

Faraday’ın İndüksiyon Yasası, değişen bir manyetik alanın, döngü telinde bir elektromotor kuvveti (emk) indükleyeceğini belirtir. Elektromotor kuvvet, elektronların hareket etmesine ve bir akım oluşturmasına neden olur. Tel ilmek alanını değiştirmek ve ilmek ile manyetik alan arasındaki açıyı değiştirmek, her ikisi de bir akım indükleyebilir. Bunun nedeni, manyetik akı olarak bilinen emk’yi doğrudan indükleyen özelliktir. Manyetik akı, bir tel döngüsünden geçen toplam manyetik alanın ölçüsüdür ve bu alan değiştiğinde bir elektromotor kuvveti indükler.

Elektromanyetik Bobinlerin Çalışma Prensibi

Elektrik akımı üretmek için bir mıknatıs ve bir tel bobin kullanabiliriz. Mıknatısın sabit tel bobininin içine ve dışına hareket ettirilmesi bobinde bir akım indükleyecektir ve bu manyetik akının fiziksel hareketinden kaynaklanmaktadır. Mıknatısın hareketi ne kadar hızlı olursa, üretilen akım miktarı o kadar büyük olur. Mıknatıs sabitken bobinde akım olmayacaktır. Sabit bir mıknatıs ve hareketli bir bobin ile aynıdır. Tel bobini sabit mıknatıs içinde ileri geri hareket ettirirsek, bobinde elektrik akımı indüklenir.

Bobin teli hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.botem.com.tr/bobin-teli-nedir linkini ziyaret edebilirsiniz. Linkte bobin teli ne işe yarar, bobin teli kullanım alanları ve bobin çeşitleri gibi konulara derinlemesine değinilmiştir.

Yanıtla