Hamilelik Döneminde Görülen Hastalıklar

Hamilelik döneminde anne adaylarının yaşadığı bazı sağlık sorunları vardır. Bu sağlık sorunların bazıların gerek anne gerekse de karnındaki bebek için çok önemlidir. Anne adaylarının dikkat etmesi gereken sağlık problemlerinden birisi kızamıkçık hastalığıdır. Hamilik ilk dönemlerinde görülen kızamıkçık hastalığı fetal ölüm, düşük ve doğum gibi anormalliklere neden olur.

gebelikte hepatit b

gebelikte hepatit b

Özellikle anne adaylarını hamile kalmadan önce kızamıkçık konusu ile ilgili bağışıklık olup olmadığını test ettirmelidir. Anne adaylarının hamilelik döneminde dikkat etmesi gereken sağlık durumlarından bir diğeri de Hepatit B hastalığıdır. Kan veya cinsel ilişki yolu ile geçen bu hastalık, ölümcül bir hastalık olmasa da mutlak olarak dikkat edilmelidir. Hepatit B geçirmemiş hamile bir bayanın aşılanmasında hiçbir sorun yoktur.

Hastalıkların Önemi Neye Göre Değerlendirilir

Hamilelik döneminde kadınların karşılaşabileceği hastalıklardan birisi de Toxoplasmozis Hastalığıdır. Hastalığın oluşum şekli Toxoplasma adındaki bir parazitin yapmış olduğu önemli bir hastalıktır.  Meydana gelen bu hastalığın en önemli ve belirgin sorunu lenf bezlerinde meydana gelen büyüme ve hafif ateş olmuştur.

gebelikte kızamıkçık

gebelikte kızamıkçık

Anne adaylarına bulaşma şekli ise az pişmiş ya da pişmemiş et ve iyi yıkanmamış meyve – sebze vasıtasıyla bulaşır. Anne adaylarının yaşadığı sağlık problemlerinden birisi de su çiçeğidir. Su çiçeğinin hastalığının en önemli özelliği ise bulaşıcı olmasıdır. Hamilelerin dikkat etmesi gereken sağlık problemlerinden birisi de vajinal mantar, BakteriyalVajinozis hastalığıdır. İkisi ne hamilelik döneminde mutlak olarak görülen önemli hastalıktır.

Yanıtla