Çörek Otu Nerede Yetişir?

Bilimsel olarak Nigella adını alan çörek otu yemeklerde ve alternatif tıpta oldukça fazla kullanılan bir üründür. Kullanım alanı çeşitli olan bir üründür. Kaynatılıp suyu içildiğinde kış hastalıklarına karşı koruyup bağışıklık kazandırdığı bilinmektedir. Ülkemizde hamur işi ve hastalıkların tedavisinde sıkça başvurulan bir bitkidir. Son zamanlarda yağı çıkarılmakta ve birçok eklem ağrısında kullanılmaktadır. Yetiştirildiği bölgeye ve rengine göre isim alan bu bitki birçok bölge ve ülkede yetiştirilmektedir. Bu sağlıklı bitkinin yetişme koşulları için fazla yağış olmaması gerekmektedir. Bunun yanında büyük sıcaklık farkları olmamalıdır. Bu sebeplerden dolayı da çoğunlukla Asya ülkelerinde yetişmektedir.

Çörek Otu Nerede Yetişir

Çörek Otu Yetiştiren Ülkeler

Dünyada yetiştirilen tıbbi ve aromatik bitkilerin başında gelmektedir. Susam, zencefil ve haşhaş ile birlikte yetiştirilmek ve ihraç etmek için en çok tercih edilen ürünlerdendir. Her geçen gün üretim alanı yükselmektedir. 2014 yılında 140 ton yetiştirilen bu sağlıklı bitki günümüzde 3000 ile 4000 ton arasında üretilmektedir.

Çörek otu üretimin en fazla olduğu ülke Çin’dir. İkinci sırada ise Hindistan yer almaktadır. Hindistan da üretilen çörek otunun %70’i iç pazarlarda satılmaktadır. Geri kalanı ise Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir. Bu da nüfusunun yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Çörek otunu en fazla üreten ülkeler:

  • Amerika Birleşik Devletleri
  • İran
  • Türkiye
  • İspanya
  • Fransa
  • Hollanda
  • Brezilya
  • Arjantin’dir.

Çörek Otunun Türkiye’de Yetişme Alanları

Ülkemizde çörek otunun yetişme alanları her geçen sene artmaktadır. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılması bu ürüne olan taleplerin artmasına sebep olmaktadır. Ülkemizde gelişen ve önemli bir endüstri kolu olan mutfak için de önemli bir bitki olmaktadır. Kullanım alanı genişledikçe yetiştirilme alanı da buna paralel olarak gelişmektedir. Buna bağı olarak en çok üretim yapan şehirlerin başında Gaziantep, Hatay, Osmaniye ve Adıyaman gelmektedir. Çörek otu için çok fazla talep olduğunu gören üreticiler Marmara ve Ege Bölgesinde de birçok alanda yetiştiriciliğe başlamışlardır. Yağışların çok fazla yoğun olmaması bu bölgelerde üretimini kolaylaştırmıştır. Üreticisi için iyi bir gelir kaynağı olarak ortaya çıkmaktadır. Hem yetiştiriciliği hem de satışı için uygun koşulların oluşu çiftçiler için iyi bir tarım bitkisi tercihidir. Sağlık ve cilt problemlerinde de kullanılması her geçen gün üretiminin artmasına sebep olmaktadır.

Yanıtla