Çocuklarda Duygusal Zekâ Gelişimi Neden Önemli?

Bu gelişimler içerisinde duygusal zeka çok önemlidir. Çocuklar duygusal zeka gelişimi kişisel gelişimin belirlenmesi adına etkindir. Çocukların duygusal zeka geliştirmesinde en önemli rol anne ve babalardadır. Uzmanlar bu konuda anne ve babalara büyük iş düştüğünü söylerler. Çocuklar büyüdükçe sorunlarında da artma olur.

duygusal zeka

duygusal zeka

Bunun önüne geçebilmek için çocukların düşüncelerini iyi okuyabilmek lazım. Çocuklarda duygusal zeka gelişimin sağlamanın bilinen ilk yolu çocukları anlamaktır. Çocukların sizlere anlattığını can kulağıyla dinlemeniz gerekir. Eğer çocuğunuz yaşadığı problemi biliyorsanız, bu konuya açıklık getirmeniz gerekir. Çocuklarda duygusal zeka geliştirmenin ikinci yolu ise çocuklarınıza duygularını sözle ifade etmeyi öğretmelisiniz.

Duygusal Zeka Gelişimine Katkı Sağlayan Unsurlar

Çocukların düşüncelerini onaylamak ise yapılması ve dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntıdır. Çocukların öfke nöbetlerini öğrenme amaçlarına dönüştürmek ise duygusal zeki gelişimine katkı sağlar. Eğer çocuğunuz bir dişçi randevusu olduğunu duyduğunda keyfi kaçarsa, ona bu ziyaretin kontrolünün kendisinde olduğunu hissetmesi için yardımcı olun.
Çocuklarda duygusal zeka geliştirmenin bir diğer yolu ise Çatışmaları problem çözümünü öğretmek için kullanmaktır. Eğer çocuğunuz sizinle ya da bir arkadaşı ile herhangi bir konuda ters düşüyorsa, ona bu konuda gelebileceği noktanın limitini açık açık söyleyin. Çocuklarınıza rol model olmakta son derece önemlidir. Bu durum duygusal zeka gelişimine çok fazla miktarda katkı sağlar.

Yanıtla