Boşanma Çocuklarda Nasıl Etki Yapar?

Çocukların en büyük travmalarından birisi de ailelerindeki parçalanmadır. Genellikle boşanma kararı alan anne babalar çocuklarının nasıl bir ruh haline büründüğünden habersizdir. Bu nedenle boşanma kararı alırken bunu çocuklara anlatmanın bazı yolları vardır. Şimdi bunlara değinelim; ilk olarak boşanma kararı çocuğa söylenecekse bu mutlaka hem anne hem de baba varken olmalıdır. Boşanma kararının aile adına daha iyi olabileceğini detaylandırarak anlatmak gerekir.

boşanma

boşanma

Çocuk, boşanma ardından güven ortamından uzaklaşacağını düşünebilir. Çocuğun güvende olduğu hissettirilmeli ve boşanma sonrası herhangi bir şeyin hayatında değişmediğini sezmelidir. Çocuk daima bir aidiyet hissiyatı içindedir. Bu nedenle çocuk boşanmadan sonra kendisini boşlukta hissetmemelidir. Bunun için de gerekli, güven veren konuşma yine anne ve baba tarafından yapılmalıdır.

Çocuğun Ruh Hali Bozulmamalıdır

Çocuğun böylesine bir durum karşısında ruh halinin bozulmaması birincil derecede önem taşır. Örneğin asla eşler çocuklarının önünde kırıcı, küçük düşürücü kelimeler sarf etmemelidirler. Bu çocuğu ruhsal çöküntüye götürecek yegane sebeplerin başında gelir. Bununla beraber çocuğun kimde kalacağı önceden belirlenmeli, çocuk yanında bunun münakaşası yapılmamalıdır.

boşanmak

boşanmak

Çocuk kimde kalırsa kalsın anne-babasını istediği zaman görebileceğini bilmelidir. Bu çocukta ayrıca bir güven duygusu aşılacağından süreci daha rahat atlatması mümkün olacaktır.
Şayet çocukla bu şekilde bir birey gibi konuşulursa çocuk hem ruhsal yıkımdan hem de ileride yaşanacak olası travmalardan korunmuş olacaktır.

Yanıtla