Pasaport Nasıl Alınır?

Yeni kültürleri gözlemlemek ve unutulmaz anılar biriktirmek için yurtdışına çıkmak en doğru seçeneklerden bir tanesi. Yurtdışına çıkarken sizi orta tanımlayabilecek bir kimlik kartına ihtiyacınız var. Pasaport bu görevi kusursuz bir şekilde gerçekleştiriyor. Sahip olacağınız pasaportlar hem sizin hangi ülke vatandaşı olduğunuzu gösterecek hem de kimliğinize dair gerekli tüm bilgileri içerecektir.

Pasaportun ne işe yaradığı çoğu insan tarafından bilinir. Fakat pasaport nasıl alınır sorusunun yanıtı birçok kişi için bilinmezdir. Daha öncesinde yurtdışına çıkmamış olan kişiler pasaportlarını nasıl alacakları konusunda bilgi sahibi olmazlar. Hiç vakit kaybetmeden araştırmalara başlanır ve başvurular yapılır.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Sürekli olarak sorulan pasaport nasıl alınır sorusunun yanıtında ilk aşama başvurudur. Başvuruların internet sitesi üzerinden ya da 199 çağrı merkezinden yapılması gerekir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesi üzerinden pasaport işlemleri için başvurular yapılabilmektedir.

pasaport nasıl alınır

Başvurular yapılırken belirli bir gün ve saat belirlenir. Belirlenen bu saatler belgelerin teslim edilmesi için Nüfus Müdürlüğü’ne gidilecek olan saattir. Sıra oluşmaması ve işlemlerin kısa sürede halledilebilmesi için nüfus müdürlüklerinde sıra sistemi kullanılmaktadır. Sıranızı alarak size verilen saatlerde orada olmanız gerekmektedir.

Pasaport İçin Gerekli Belgeler Neler?

Pasaport başvuruları yapılırken hangi tür pasaport aldığınıza göre belgeler de değişecektir. Genellikle bordo renkli pasaport alındığından pasaport nasıl alınır sorusunun yanıtı bu pasaport türüne göre verilmektedir.

Pasaport başvurularını yaptıktan sonra belge teslimi için Nüfus Müdürlüğü’ne gidilirken yanınızda bulunması gereken belgeler;

  • Kimlik kartı,
  • Anlaşmalı bankalara ödediğiniz pasaport harç bedelinin dekontu,
  • 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • Engelli ya da 18 yaşından küçük olan bireyler için muvafakat belgesi,
  • Pasaport yenileme işlemi yapılacaksa eski pasaportunuz, yanınızda olmalıdır.

Öğrenciler İçin Pasaport Başvurusu Farklı mı?

Öğrenciler için yurtdışına çıkmak ya da eğitimine orada devam etmek son derece önemli. Devletimiz bu konuda küçük yardımlar ile süreci daha kolay bir hale getiriyor. Öğrencilerin pasaport alırken herhangi bir ücret ödemelerine gerek yok. Pasaport nasıl alınır sorusunun yanıtında öğrenciler için herhangi bir harç bedeli bulunmamaktadır.

Harç ödenmediği için gerekli belgeler arasında yer alan dekont da devre dışı kalmaktadır. Ancak öğrenci olduğunu kanıtlamak adına her öğrencinin son 1 ay içerisinde alınmış öğrenci belgesi bulunmalıdır.

Öğrenci belgesi ve dekont dışında diğer belgeler standarttır. Öğrencilerin de bu belgeleri hazırlaması ve Nüfus Müdürlüğü’ne yapılan başvurularda yanında bulundurması gerekmektedir.

Yanıtla