Papatya çayının faydaları nelerdir?

Papatya çayı, oldukça çok tüketilen bitkisel çaylardan biridir. Bu kadar çok tüketilmesi papatya çayının faydaları nelerdir gibi bir takım soruların sorulmasına da neden olmuştur. Sağlığa faydası olduğu bilinen bu çayın en büyük özelliklerinden biri de antidepresan etkiye sahip olmasıdır. Papatya çayının sağlığa olan faydalarını sizler için birkaç başlık altında toparladık.

Papatya çayının faydaları nelerdir

Adet sancılarını azaltır

Adet dönemlerinin oldukça ağrılı geçmesi kadınların günlük hayatlarında oldukça zorlanmalarına neden olmaktadır. Adet dönemlerinde papatya çayının tüketilmesinin adet döneminin meydana getirdiği krampları aza indirdiği gözlemlenmiştir. Adet ağrıları için papatya çayının kullanılması sadece adet döneminde değil adetten önceki dönemde de kullanılmasını kapsar. Hatta bununla ilgili bir araştırmada bir ay boyunca papatya çayı kullanan kişilerin adet döneminde meydana gelen sancı ve krampları daha hafif geçirdiği fark edilmiştir. Adet sancısını çekenler, gönül rahatlığı ile papatya çayını tüketebilirler. Adet dönemlerinde gerçekleşen sinir ve endişe gibi durumların da giderilmesi konusunda oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Diyabet hastalarına oldukça faydalıdır

Papatya çayının faydaları nelerdir şeklinde sorusu olanlara verilecek ikinci cevap bu çayın diyabet hastalıklarına oldukça iyi gelmesidir. Yapılan çalışmalar neticesinde bu çayın kan şekerini düşürme konusunda oldukça başarılı olduğu tespit edilmiştir. Her ne kadar kan şekerini düşürme konusunda oldukça etkili olsa da ilaçların yerine getirdiği görevi üstlenmesi mümkün değildir. Bu nedenden dolayı diyabet hastaları doktorlarının yazmış olduğu ilaçlara bir seçenek olarak bu çayı getiremezler. Bu hastalar papatya çayının daha çok tedaviye destek ürünü olarak görüp kullanmaları gerekmektedir.

Kemik erimesini yavaşlatabilir

Osteoporoz isimli bu hastalık halk arasında kemik erimesi olarak bilinir ve özellikle de yaşlılarda görülmektedir. Kemik erimesi ile kemik, yoğunluğunu büyük ölçüde kaybeder. Kemiğin yoğunluğunu kaybetmesi sonucu ile kemiklerin şekillerinde bozulmalar ve kemik kırıklıkları meydana gelir. Kemik erimesi durumu kadınlarda özellikle menopoz dönemi sonrası daha dazla görülmektedir. Papatya çayı kemik erimesini yavaşlatmakla beraber kemik yoğunluğunu artırıcı özellikleri de kendisinde bulundurmaktadır.

Uykuya ve rahatlamaya yardım eder

Papatya çayının en bilinen özelliği sakinleştirici bir etkiye sahip olmasıdır. Bu da insanların sinirlerini gevşetmeye ve bu şekilde daha kolay bir şekilde uykuya dalmalarını sağlar. Yapılan araştırmalar sonucu da papatya çayının bu özelliğini kesin bir şekilde saptanmıştır. Papatya çayı kaygının giderilmesine neden olarak uykuyu tetikleyen bir bitkisel çaydır.

Papatya çayının diş etlerine faydası

Papatya çayının faydaları nelerdir diye merak edenlere verilecek diğer bir yanıt ise papatya çayının diş etlerine oldukça faydalı olmasıdır. Bunun için yapmanız gereken şey ise bir bardak suya bir tutam papatya atıp hafif ateşte demlemektir. Daha sonra ise demlediğiniz bu çayın ılımasıyla diş fırçanızı bu suya batırarak dişlerinizi güzel bir şekilde fırçalamanızdır.

Yanıtla