Organik Tarımdan Organik Una Tüm Ürünler Doğal AVM’de

Organik un hiçbir kimyasal ürün kullanmadan yapılan tarımdan elde edilen undur.  Üretimi sertifikalı ve denetimli bir şekilde yapılır. Ürünün yetiştirilmesi, toplanması, hasat, kesim, işleme tasnif, ambalajlama, etiketleme, muhafaza, depolama ve taşıma bu yollardan geçen ürün tüm bu yapılan işlemler esnasında herhangi bir kimyasal madde, tarım ilacı, hormonlu ürün kullanılamaz. Organik sertifikaya sahip olduğu için denetlemeye tabii tutulur. Bu sebeple yabancı bir madde kullanılamaz. Organik unun üretilebilmesi için buğday tarımının organik olması gerekmektedir. Tarım yapılacak arazinin ana yollardan, sanayi tesislerinden, maden işletmelerinden ve kirli su kaynaklarından uzak yerlerde olması gerekir. Havanın temiz, toprağın temiz suyun berrak olması gereklidir. Organik tarımın yapılmasının sebebi organik unun oluşmasıdır ancak sadece bu değil amaç toprak, su, hayvan, hava, bitkileri de korumaktır. Tarımın sürekliliğini sağlayarak çevredeki hiçbir canlıya zarar vermemek en başta gelen amaçtır.

Organik Unun Besleyiciliği

Organik un organik tarım sonucunda elde edildiği için oldukça besleyici ve faydalı bir besindir. Temiz hava, su ve topraktan oluşturulduğu için içinde herhangi bir kimyasal GDO bulunmaz. Paketlenirken uzun ömürlü olması için içerisine zararlı bir kimyasal koyulamaz.  Tadı oldukça lezzetlidir, doğal tada sahiptir. Ürün kendi mevsiminde yetiştirilerek en doğal şekilde üretilir.  Unun organik olması neden önemlidir? Çünkü organik un, unun içerisinde bulundurması gereken bütün besin değerlerini barındırır. Lif, yağ, karbonhidrat, esansiyel aminoasitleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor gibi vücuda alınması gereken gerekli besin öğeleri unun organik olması sayesinde tüketim sonucunda alınabilir. Sağlıklı beslenmenin gerçekleşmesi adına ekmeklerin, unlu mamüllerin organik unlar ile birlikte yapılması gerekir. Organik unun üretimi için çiftçi teşviklenmekte artık fabrika ortamında zararlı bileşenlerle oluşturulan unların tüketimi azaltılmalıdır. Organik olmayan unlar bir çok hastalığa kapı açar, insanlarda olumsuz belirtiler gösterir. Zaman geçtikçe organik unun üretimi ve tüketimi artmalıdır.

 

Organik Una Ulaşım

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verdiği organik sertifika sayesinde organik un üretimi artmaktadır. Doğal AVM ‘de organik ürün üretimi yapan bir kurumdur. Organik un satın almak isteyen kişiler https://www.dogalavm.com/unlar adresinden ulaşabilir.

Yanıtla